У Теодорову суботу служена Литургија у манастиру Добриловина

У прву суботу Великог поста, када наша Српска Православна Црква молитвено слави спомен на Светог мученика Теодора Тирона – Теодорову суботу, 28. фебруара 2015, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Добриловина.

Литургија у манастиру Добриловина

Саслуживало је свештенство бјелопољског намјесништва и монаштво манастира Ђурђеви Ступови.

Архипастирском бесједом сабраним вјерницима обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о Светом великомученику Теодору Тирону, коме је посвећена прва субота Великог и Часног поста.

Литургија у манастиру Добриловина

Тек што Свети Теодор бјеше ступио у војску, у пук Мармаритски, у граду Амасији, отпоче гоњење хришћана под царевима Максимијаном и Максимином. Како Теодор не хтје крити да је и он хришћанин, био је подвргнут на суд и бачен у тамницу, а тамница закључана и запечаћена, јер, нечастиви судија хтједе Теодора уморити глађу. У тамници му се јави сам Господ Исус Христос и охрабри мученика Свог говорећи му: "Не бој се, Теодоре, Ја сам с тобом, не узимај више земаљске хране и пића, јер ћеш бити у другом животу, вјечном и непролазном, са Мном на небесима". У том се јави мноштво ангела у тамници, сва тамница се освијетли пресјајно, стражари тамнички видјеше анђеле у бијело обучене, и врло се уплашише. Потом Свети Теодор би изведен, мучен и на смрт осуђен. Пострадао је 306. године, бачен у огањ, он предаде душу своју Богу Вишњем.

Литургија у манастиру Добриловина

Владика је поучио вјерни народ о Великом посту, који хришћани посте ради освећења душа и тијела.

"Овај пост ми хришћани постимо ради освећења душа и тијела, а то значи ради примања божанске свјетлости, божанске милости и ради напредовања у врлинама да бисмо се удостојили да послије 40 дана поста уђемо у Велику недјељу, последњу недјељу свете Четрдесетнице, која је посвећена страдањима Христовим, оној искупитељној крсној жртви која је крунисана Васкрсењем Христовим“.

Литургија у манастиру Добриловина

"То је наш пут, то је наш циљ, драга браћо и сестре. Постимо пост да бисмо се преко њега очистили, спремили, Христу Богу приближили и да бисмо се с Њим сјединили, јер је Он дошао у овај свијет да устроји наше спасење“, поручио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.