Дјечија светосавска приредба у Страшевини

Поводом празника Светог Саве у суботу, 29. јануара у Парохијском дому у Страшевини код Никшића одржана је дјечија светосавска приредба, полазника школе вјеронауке. Свечаност је благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

У приредби посвећеној Светом Сави учествовало је око 60 дјеце школског узраста, који су полазници школе вјеронауке у Страшевини, а коју од ове године води попадија Лавиника Јововић. Они су поводом великог празника наше Свете Цркве, припремили пјесме о Светом Сави, које су рецитовали мање и више успјешно, али дјечије искрено и са пуно љубави.

Дјечија светосавска приредба у Страшевини

Његово Преосвешетнство Епископа Јоаникија, родитеље и госте сабрања, поздравио је надлежни парох јереј Велимир Јововић, пригодним словом о Првом Архиепископу српском Светитељу Сави.

"Све што је добро, честито, напредно, поштено, све што је људско, а изнад свега православно у нашем роду, донио нам је Свети Сава. Задојио је наше претке, а, ево, то траје и до наших дана. Тако ће бити до краја свијета и вијека. Окупила су нас ова дивна дјеца дјеца, која су полазници вјеронауке у Страшевини, дјеца из Кличева, Страшевине и Озринића, која сваке суботе долазе овдје, у нашу заједничку кућу. Они то тако осјећају, долазе сваке суботе да слушају ријеч Божију, да се уче науци Божијој."

Дјечија светосавска приредба у Страшевини

Након приредбе Његово Преосвештенство Владика Јоаникије и свештеник Велимир Јововић освештали су и пререзали славски колач. Даривајући дјецу пригодним поклонима Преосвећени Владика је честитао на лијепо припремљеном програму и пожелио да и у будуће наставе са овако успјешним радом. Он је казао да је важно ићи на вјеронауку и читати духовне књиге, али је, према ријечима Владике Јоаникија, најбитније бити крштен и учествовати у Светим богослужењима.

Дјечија светосавска приредба у Страшевини

"Свети Сава је, исто тако, редовно ишао у цркву, читао духовне књиге, слушао Божију ријеч и како је растао физички, он је тако растао и духовно. Узрастао је у вјери", нагласио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Црквена општина Никшић и неколико приватних предузећа из града обезбиједили су за сву дјецу светосавске поклоне, на чему им је захвалио свештеник Велимир Јововић.