Свети Спиридон прослављен у Никшићу

На празник Светог Спиридона Чудотворца, Епископа тримитунског, 25. децембра 2017, служена је Света литургија у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Свети Спиридон прослављен у Никшићу

Литургију је служио протојереј Данило Зиројевић, уз саслужење ђакона Николе Маројевића и јерођакона Пајсија, сабрата манастира Ђурђеви Ступови.

Свети Спиридон прослављен у Никшићу

Литургији је присуствовао и Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије. Свети Спиридон тримитунски Рођен је на Кипру 270. године. Живео је у време цара Константина Великог. Отац и мајка су му били сељаци, једноставни и простодушни, па су му и самом једноставност и простодушност остале врлине до краја живота, иако се у међувремену узвисио до епископа у месту Тримитусу. Оженио се у младости, и имао ћерку Ирену (Ирину), кад му је жена умрла, он се предадо служби Богу као и његова ћерка. Учествовао је на Првом сабору у Никеји, и ту се истакао јасним и једноставним исповедањем вере, као и чудесним моћима којима је повратио многе јеретике у хришћанство. Упокојио се 348. године, а његове мошти се чувају на Крфу. Острво Кипар беше и место рођења и место службовања овога славнога свеца.