У Недјељу Светих Отаца Литургија одслужена у бјелопољском Саборном храму

У Недјељу Светих Отаца – на Оце, 31. децембра 2017, Литургију у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу служио је јереј Никола Скопљак.

У Недјељу Светих Отаца Литургија одслужена у бјелопољском Саборном храму

У слову поуке, честитајући вјерницима празник, о. Никола је подсјетио да је овај дан посвећен свим Светим Оцима. “Приближавамо се једном од најрадоснијих празника, празнику Рођења Богомладенца Христа. Заиста, је велика радост припрема за овај радосни дан, а велика је припрема зато што, управо, рођење Господа Исуса Христа објављује цијелом свијету велику радост - да ће доћи Онај Који ће да избави човјека од сваког гријеха и зла, упути га на пут свјетлости, пут Богопознања и научи га како треба да живи на овој земљи, да би се припремио за Царство небеско.

У Недјељу Светих Отаца Литургија одслужена у бјелопољском Саборном храму

Морамо знати да Господ Исус Христос није дошао да спаси само једну генерацију или један народ или онај народ који је живио послије Њега, него и оне који су живјели прије доласка Господа Исуста Христа на земљу. Данас смо слушали Свето јеванђеље у коме се спомињу велики Свети Оци и Праоци: Аврам, Исак, Јаков, Давид, Соломон; све су то имена Светих отаца и праотаца који су у том времену имали чврсту вјеру. Они су се хранили оном вјером да ће доћи обећани Месија, Који ће да избави човјека. И било је много теже тада, у то вријеме да човјек повјерује и да иде Божјим стопама, а то су, управо, радили Свети Оци и Праоци. Лако је нама данас када имамо живу слику Гопсода Исуса Христа и оваплоћеног Бога у Којег вјерујемо и спасавамо се. Не смијемо, слушајући данашње Јеванђеље, мислити да су само ишчитана нека имена, морамо дубље да завиримо иза сваког имена, а иза њих стоји како је ко од њих живио, какву је вјеру и подвиг носио. Када погледамо све те Праведне Оце и видимо њихову вјеру и мудрост, лако је да себе преиспитамо да ли идемо правим путем. Човјек треба да бира да ли ће да иде за вољом Божјом или вољом зла и ђавола. Ако се вратимо и видимо живот праведника видјећемо какав је био њихов живот и какав су вијенац задобили. Треба себе да испитујемо да ли идемо тим путем, да ли идемо путем заповијести које је сам Господ дао човјеку. Он је доласком на овај свијет показао прво истинског Бога, а затим истинског човјека и показао како треба да живимо овдје да задобијемо Царство небеско”, бесједио је о. Никола.