Дјетињци молитвено прослављени у никшићком Саборном храму

У трећу недјељу пред Божић, на Дјетињце и на дан када наша Света Црква прославља Свету великомученицу Варвару и Преподобног Јована Дамаскина, 17. децембра 2017. у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу служена је Света Литургија.

Дјетињци молитвено прослављени у никшићком Саборном храму

Литургијом је началствовао протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, а саслуживали су му протојереји: Василије Брборић и Данило Зиројевић, ђакони: др Никола Маројевић и Консантин Дојић.

На светој служби Божијој одговарала је пјевница при Саборном храму, као и чланови храмовног хора Преподобне мати Ангелине.

Сабраном вјерном народу обратио се началствујући, протојереј Слободан Јокић, који је говорио о причи из данашњег светог Јеванђеља о човјеку који је спремио велику гозбу, вечеру и позвао многе, али су званице из различитих разлога одустајале.

Дјетињци молитвено прослављени у никшићком Саборном храму

„Данашње Јеванђеље нам говори причу о Цркви Божјој, причу о Царству Небеском, о светој Литургији. Човјек који је зготовио велику вечеру и позвао многе је Господ. Позвао је на вечеру, на коју се ми сваке недјеље и празника сабирамо, а то је вечера Царства небеског – света Литургија. Видје, онда, да нема никога од оних угледних које је позвао, а Бог позива све на ову вечеру, јер је за њу човјек и створен. Све је створено да би учествовало у радости Божјој, у вечери Царства небеског. Али, изговорише се позвани некаквим пословима“, бесједио је о. Слободан.

Господ, додао је свештеник Јокић, шаље своје слуге да на вечеру зову сиромахе и убоге, свакога ко је мислио да му овдје није мјесто, али јесте.

Дјетињци молитвено прослављени у никшићком Саборном храму

„Зовите их да осјете радост, гостопримство и љубав, којима се мијења човјек и живот. Видимо ли себе, браћо и сестре, у овој причи? На којем мјесту се свако од нас срео са Господом да би данас били са Њим на овој вечери? Ми смо од ових убогих и сиромашних, нашао нас је на послу, на улици, у болници, у руднику или било ком другом мјесту, дотакао нас својом Божанском љубављу и измијенио, учинио да смо Божји, да овај свијет сматрамо и да га приносимо као Божји, да другог човјека осјећамо као брата свога“, поручио је архијерејски намјесник никшићки протојереј Слободан Јокић.

То је промјена којом нас Господ дотиче и онда смо изабрани, сједамо за вечеру, радујемо се, веселимо животу и свим даровима. И кад наиђу искушења настојимо да кроз радост Божју изађемо из тешкоћа и туга, казао је о. Слободан, поучавајући да морамо бити пуни љубави, стрпљења, пажње.

Што мање да критикујемо друге и налазимо мане ближњима, јер то, по његовим ријечима, није одзив на Божји позив, већ онако као што је Господ радио.

„Тихо, мирно, кротко, чинећи добра дјела, чинећи све оно што ће бити на корист другоме. Онда ћемо бити од оних много званих, а мало изабраних, бићемо јасни свједоци, они који су изабрани. Да то не заборавимо, јер тако је Господ дао, да долазимо на свету Литургију, да се причешћујемо Светим Божјим даровима Тијелом и Крвљу Његовим и онда имамо живот вјечни, онда постајемо једно са другима, а кроз то постајемо једно са Господом“, поручио је протојереј Слободан Јокић.

Дјетињци молитвено прослављени у никшићком Саборном храму

Он је указао на значај празника који претходе Рођењу Богомладенца Христа – Дјетињце, Материце и Оце којима се припремамо за благи празник Христовог Рођења.

„Дјетиња је чиста, велика и искрена љубав и од њих треба да се учимо љубави. Нека Бог да нашој дјеци да овом свијету изађу као прави и велики људи, као Христова дјеца и Христови ученици, а ми родитељи да се кроз њих учимо, а и њих да упућујемо овој љубави Божјој“.
„Велико је искушење данас на сваког родитеља, али је са нама наш Господ, наша нада и утјеха да све може бити боље, љепше и другачије. Зато учимо од дјеце и дјецу учимо љубави Божјој и да још једном и много пута и кроз уста дјеце и са анђелима небеским и са сабором светитеља славимо Господа нашег Оца и Сина и Светог Духа у вјекове вјекова“, закључио је свештеник Јокић.

Вјерници који се постом, молитвом и исповијешћу припремају за празник Рођења Господа Исуса Христа, примили су Свето Причешће.