У Горњем Острогу молитвено прослављена храмовна слава цркве Ваведења Пресвете Богородице

Светом архијерејском Литургијом, резањем славског колача и трпезом хришћанске љубави прослављена је храмовна слава цркве Ваведења Пресвете Богородице у Горњем острошком манастиру у којој се чувају мошти Светог Василија Острошког Чудотворца.

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва и молитвено учешће бројног монаштва и вјерног народа одслужио је Свету службу Божију на овај велики хришћански празник, 4. децембра 2016. љета Господњег.

Прије причешћивања вјерних Владика Јоаникије је честитао славу братству острошке обитељи и свечарима, а велики празник Ваведења Пресвете Дјеве Богородице у храм Божији сабраним вјерницима који су из разних крајева свијета дошли на покоњење Острошком Чудотворцу.

Владика је подсјетио да су родитељи Јоаким и Ана у старијим годинама добили потомство ћеркицу Марију и у знак захвалности према Богу и извршујући Божији промисао Дјеву посветили на службу храму Божијем још од Њеног дјетињства.

“Они су је предали на васпитање у храм Божији када је имала свега три године, а првосвештеник јерусалимски је тада по Божијем промислу Њу увео у Светињу над Светињама, иако то није било по закону Мојсијевом, али је он имао откривење са неба – казао је Владика Јоаникије и додао да се пуноћа Старог завјета испунила онда када се Господ опредијелио да у овај свијет дође Спаситељ који ће се оваплотити од Пресвете Дјеве Богородице, а која је сама постала храм Божији, обиталиште Духа Светог, обиталиште Божије.”

Владика је казао да је Богорoдица препремала своје срце кроз молитву, пост, подвиг, послушање, кроз свакодневно учење и улажење у тајне Божије, тајне духовног живота да изврши Божији промисао.

“Колико је Она била тада свјесна шта ће се догодити, не знамо, али је Њена душа и Њено срце од најранијег дјетињства приопштавала Богу живоме. Она се сједињавала с Богом кроз непрестану молитву, труд, смирење, учење и подвиг да што више угоди Господу свом”, казао је Владика Јоаникије и додао да је узрастајући поред храма јерусалимског постала храм Духа Светог у коме ће се настанити Господ.

Владика је истакао да није случајно што овај празник прослављамо на почетку Божићног поста, јер се тако припремамо за тај велики празник Рођења Христовог.

“Пресвета Дјева Богородица се удостојила због своје чистоте, своје вјере, предвјечног изабрања и промисла Божијег да постане Мајком Господа Исуса Христа”, казао је Владика Јоаникије.

Он је истакао да је острошка светиња посвећена овом великом Богородичином празнику и додао да су се у острошкој пештери и прије и послије Светог Василија подвизавали бројни монаси.

“Видите како је ово тврдо мјесто и у којој тјескоби и сиромаштву су они живјели, али су се обогаћивали Духом Светим и узрастали у врлинама, те је замирисала светиња преко њихових молитава, а нарочито преко моштију Светог Василија Острошког, светитеља и угодника Христовог који је свега себе принио на жртву Богу живом, носећи свој крст, крст свога народа и узимајући његове патње на своју душу и молећи се и за пријатеље и непријатеље – казао је Владика Јоаникије и нагласио да Свети Василије помаже свима и православнима и онима који то нијесу.”

Владика се бесједећи посебно обратио родитељима, опомињући их да васпитаају дјецу како ваља, у вјери од најранијег њиховог узраста.

“Ако буду дјецу водили у храм, ако их буду укључивали на света Богослужења, ако их буду подучавали у вјери, ако дјеца буду слушала Ријеч Божију и црквено пјевање и учествовала у Светој служби, то значи да ће имати све оно да буду добри људи, да се оплемене, да буду честити, морални, исправни, вјерујући и да свједоче вјеру добрим дјелима и да буду на радост својим родитељима, породицама, своме народу и својој држави”, казао је Владика Јоаникије.

Он је узнио Богу молитве и за Патријарха Иринеја који је на овај велики празник служио на Светој Гори у Хиландару, поводом манастирске славе, за Митрополита Амфилохија који је са Владиком диоклијским Кирилом у апостолској мисији у Јужној Америци.

Након причешћивања вјерних Владика Јоаникије са саслужитељима је у параклису Преподобног Исаије Острошког благосиљао и пререзао славски колач који је поводом храмовне славе Ваведења Пресвете Богородице, а у славу Божију принијела братија острошке обитељи, као и славске колаче вјерних који овај велики празник прослављају као крсну славу.

Прослава Ваведења Пресвете Богородице настављена је у Доњем Острогу у манастирској трпезарији уз славску трпезу хришћанске љубави.