Опијело и сахрана Јована Гачевића

На мјесном гробљу у Затону код Бијелог Поља, у четвртак 25. децембра 2014, на празник Светог Спиридона Чудотворца, сахрањен је, поред цркве Светог Јована Крститеља, новопрестављени слуга Божји Јован Обрадов Гачевић, отац свештеника Николе Гачевића.

Опијелом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, уз саслужење више свештеника и свештеномонаха Епархије и Митрополије црногорско-приморске.

Опијело и сахрана Јована Гачевића

Владика је у надгробној бесједи, обраћајући се члановима породице, родбини и пријатељима почившег у Господу Јована Гачевића, казао да наше покојнике хришћане испраћамо са надом да иду у бољи живот и бољи свијет од овога.

"Господ Исус Христос, Који је дошао у овај свијет и постао као један од нас, примио је на себе наше гријехе, посљедице гријеха, и гроб и смрт, али је Својом смрћу смрт уништио и васкрсао у трећи дан, Својим васкрсењем дао нам је свима наду. Зато пјевамо, драга браћо и сестре, "Блажен је пут којим данас идеш душо, јер ти је припремљено мјесто покоја“, надајући се да је блажен пут хришћана који одлазе из овог живота у нови живот, јер им је Господ припремио мјесто у Свом животворном наручју“.

"Молимо се Богу за душу нашег брата у Христу, честитог хришћанина Јована. Књига његовог земаљског живота се затвара данас, али се отвара она небеска и више да је поживио преран би био његов одлазак за све нас, а нарочито за његову породицу. Важно је то да је истрпио ову тешку болест како треба, а сваки онај који претрпи до краја, можемо рећи, да је побиједио. Господ даје тешкоће, невоље и болести, те се испитује колика је и каква наша вјера, даје свима могућност да она што боље заблиста кроз невоље“, бесједио је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Опијело и сахрана Јована Гачевића

Он је, у свом пригодном слову, подсјетио на животну ведрину коју је носио у себи наш брат у Христу Јован. Када су се први пут упознали, прије 20 и више година, на његовом лицу, рекао је Владика, одмах се могла уочити честитост, доброта људска и хришћанска.

"Хвала Богу, његов живот је имао лијепог плода. Засновао је породицу, лијепе синове изродио, васпитао их са својом честитом супругом, одгајио у вјери и упутио на прави пут Божји, а то је много више него да им је оставио земаљске дворе и богатства, као што то данас људи, без имало расуђивања, раде. Јурећи за богатством, огрезоше у лакомству, а запостављају своју душу, своју дјецу и душе своје дјеце. Може човјек и са малим да буде задовољан, као што је Јован био, честит човјек, добар хришћанин, вјеран син своје Цркве“.

"Данас нас је он окупио, и своју породицу, ево и оца Николе, који стигао из братске грчке хришћанске земље и Новице, професора, оволико свештенства. Сви ми данас, овдје, иако је тужни моменат, у овој тузи осјећамо и наду због тога што је човјек посвједочио своју вјеру, а у нади осјећамо и ону непоколебљиву хришћанску радост.“

"Нека Господ упокоји душу честитог Јована у Свом животворном наручју, нека му опрости сваки гријех који је у овом животу учинио. Сви смо људи грешни, оптерећени, али они који истрају у вјери, за њих увијек има наде и пута доброг“, рекао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.