На дан Зачећа Свете Ане

У оквиру посјете Епархији славонској, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, служио је са Преосвећеним Епископом славонским Г. Јованом (Ћулибрком), на празник Зачећа Свете Ане, у понедјељак 22. децембра 2014, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Успења Свете Ане у Доњој Вријесци код Дарувара.

На дан Зачећа Свете Ане

Светој Архијерејској Литургији у манастиру Успења Свете Ане, у којој је саслуживало свештенство и свештеномонаштво славонске Епархије, присуствовао је вјерни народ овог краја.

Бесједећи на тему прочитаног Јеванђеља владика Јован је подсјетио на ријечи Светог апостола Павла да је оно дијете, које се родило од Агаре, робиње Аврамове, као земаљски Јерусалим који је у ропству, а оно друго дијете, које се Авраму родило од Саре, је као небесни Јерусалим ка коме су све наше очи усмјерене.

На дан Зачећа Свете Ане

"Прво дијете Аврам доби са робињом, јер је већ био изгубио био наду да ће имати порода и то означава његову сумњу у оно што му је обећано, а Господ ту сумњу побјеђује пославши му три ангела, јужно од Јерусалима гдје је он обитавао, они му понављају обећање и говоре да ће имати у ово доба идуће године сина. Тада се страшнија сумња јавља од оне која треба да роди то дијете и каже се „Сара удари у бах и насмија се говорећи како то може бити“, јер је била већ презрела годинама, а син који се рађа, да би поништио сумњу своје мајке, бива назван Јицхак, што на јеврејском значи онај који ће се смијати, да би показао како се испуњава обећање Божје“, казао је Његово Преосвештенство Епископ Јован.

Сабраном народу ријечима архипастирске бесједе обратио се и Преосвећени владика Јоаникије.

"Идући, драга браћо и сестре, у сусрет великом празнику Рођења Христовог сабрали смо се данас овдје на славу овог светог храма уз наду да ћемо се овако сабрати, и у још много већем броју, за празник Рођења Христовог у овом храму и у другим храмовима Епархије славонске и у свим нашим храмовима“.

На дан Зачећа Свете Ане

"Цио свијет је призван да прославља рођење Христово и, заиста, сви се радују том празнику. Ми хришћани настојимо да се кроз овај празник, прије свега, духовно обрадујемо, а у тој духовној радости и све друго што нам се догађа има посебан и нарочит смисао. Рођење Христово преображава цио наш живот и све наше земаљске радости добијају нарочит смисао, уводе нас у вјечну радост Господа и Бога и Спаса нашег Исуса Христа и Његовог Царства Небеског“, рекао је Епископ Јоаникије.

Он је заблагодарио Преосвећеном владици Јовану на позиву да учествује у овој светој служби и да се заједно помоле Богу, да у заједничким молитвама осјете радост овог дивног празника и славе манастира Свете Ане.

"Драги Владико, веома смо радосни што сте са великом љубављу и одушевљењем почели обнову славонске Епархије, која је много пострадала, која је много крви пролила, много патњи и понижења доживјела, али, даће Бог да се тамо гдје је било страдање умножи живот. Наша света вјера то свједочи, да се тамо гдје су свете жртве рађа нови живот“.

На дан Зачећа Свете Ане

"Овај данашњи велики, дивни, радосни сабор у манастиру Свете Ане, даје нам наду да ће се ова светиња и друге светиње обновити. Видимо да је започела духовна обнова, чему се сви радујемо. Преносим Вам поздраве из Црне Горе, јер сте Ви, драги Владико, служили толико година, лијеп траг, лијепу успомену, лијепа дјела оставили да Вас тамо народ помиње са љубављу и радо Вас се сјећа. Биће прилике, ако Бог да, да Вам дођу и да Вас обрадују, као што сте и Ви њима увијек долазили, Вашој пастви у Црној Гори и да се тако утврђује заједништво у нашем народу“.

Нека буде срећна слава овом светом храму и свој братији, свештеницима који су ову светињу чували и одржали, и вама, честити, добри, благословени побожни народе. Све вас Славонце доживљавамо као духовно потомство нашег Свјатјејшег Патријарха Павла. Нека његов благослов буде на свима вама“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.