Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије
служио је на празник Светог пророка Авакума, Светог цара Уроша и Преподобог Јоаникија Девичког, у понедјељак 15. децембра 2014, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Шудиково.

Њему су саслуживали свештеници и свештеномонаси наше Епархије, а молитвеном сабрању присуствовао је вјерни народ беранског краја.

Манастир Шудикова је освештан моштима двојице великих српских светитеља

Преосвећени Епископ се током светог богослужења обратио ријечима архипастирске бесједе, подсјећајући да је манастир Шудиково освештан моштима двојице великих српских светитеља – моштима Светог цара Уроша, које су донијете из Неродимља, а одавде потом пренијете у манастир Јазак на Фрушкој Гори и Светог Арсенија Сремца, насљедника Светог Оца наше Саве.

"Желим на овај свети дан да подсјетим да нам је честицу моштију Светог цара Уроша уручио Преосвећени Владика сремски Г. Василије и тада смо их донијели најприје у Ђурђеве Ступове. Обје честице оросиле су се светим миром, што сам својим очима видио, било је то, наравно, мало орошавање, без неког већег истицања светог мира, али, то се догодило“.

"Такође желим да кажем, а постоји предање, о томе се говорило и оно је записано, да су у Шудикови чуване мошти Светог Арсенија Сремца, насљедника Светог Саве. Његове свете мошти су, касније, преношене у манастир Довољу, затим Добриловину, Морачу, на Медун, у манастир Ждребаоник, па у Косијерево гдје су почивале дуже вријеме, а послије аустроугарске окупације опет су враћене у Ждребаоник. Дакле, ово свето мјесто је освештано моштима двојице великих српских светитеља и то треба ми, овдје да запамтимо“, рекао је Владика Јоаникије.

Манастир Шудикова је освештан моштима двојице великих српских светитеља

Он је додао да треба чувати и памтити своја народна предања. За нека од предања о нашим светињама сазнали смо од игуманије манастира Јаска која је саопштила да су се мошти Светог цара Уроша некада чувале у манастиру Урошевици, а један свештеник из Босне је посвједочио да су се мошти Светог Арсенија једно вријеме чувале и у манастиру Ђурђевим Ступовима.

"То је оно што би ми требали да запамтимо, пошто смо везани за ово свето мјесто. Данас је велики дан, данас славимо Светог пророка Авакума, великог пророка, који је испјевао дивну пјесму у славу Бога Живог и двојицу српских светитеља Светог цара Уроша и Светог великог чудотворца Јоаникија Девичког. Данас је свети дан, колико је велики и свијетао требало би да буде заповједни празник, али није црвеним словима унијет у наш календар. Народ има благослов да ради на овај дан, али не смијемо да заборавимо светост овог дана и двојицу великих светитеља, чијим молитвама нека нам Господ помогне, помилује нас, благослови, просвијетли и упути на прави пут спасења“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.