Литургија на Преподобног Спиридона Чудотворца

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преподобног Спиридона Чудотворца, у четвртак 25. децембра 2014, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија на Преподобног Спиридона Чудотворца

Саслуживало је свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке.

Литургија на Преподобног Спиридона Чудотворца

Преподобни Спиридон Чудотворац је рођен на Кипру. Родитељи су му били земљорадници, те и он би прост и смјеран до краја свог овоземаљског живота. Након смрти његове жене сав се предао служби Богу. Због нарочитог благочешћа изабран је за епископа у граду Тримифунту, но, он и као епископ не промјени једноставан начин живота, трудећи се лично око стоке и обрађујући земљу.

На себе је врло мало употребљавао од плодова свог рада, већи дио раздјељивао је сиромашним људима. Божјом силом показао је велика чудеса: низведе кишу у сушно вријеме, заустави ток ријеке, васкрсну неколико мртвих, исцијели цара Констанса од тешке болести, видје и чу ангеле Божје, прозираше у будуће догађаје и у тајне срца људског, обрати многе вјери православној. Учествовао је на Првом васељенском сабору у Никеји и својим једноставним исповједањем вјере, као и бројним чудесима моћним, поврати јеретике у православље.

Упокојио се у Господу 348.године. Његове чудотворне мошти почивају на острву Крфу и данас прослављају Бога многим чудесима.