Литургијско сабрање на Благовијести

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Благовијести, у четвртак, 7. априла Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

У навечерје празника Богојављења Преосвећени Владика Јоаникије је у никшићком Саборном храму служио са свештенством службу великог повечерја са петохљебницом. На дан празника служено је празнично јутрење и часови, а у наставку Света Архијерејска Литургија у којој је Његовом Преосвештенству саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке. Празничном богослужењу присуствовали су бројни вјерници, којима се архипастирском бесједом обратио Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Он је говорио о Благовијестима – великом празнику Цркве Божије, о благој вијести, коју је Пресветој Богородици донио Свети Архангел Гаврило, а са којом је Господ почео да домостроји спасење рода људског.

Литургијско сабрање на Благовијести

“Ова блага вијест, коју је донио Свети Арханђел Гаврило Пресветој Богородици, није само Њој упућена него преко Ње, цијелом роду људском. Овај празник прослављамо саборно, јер он има спасоносни значај за род људски. Кроз овај догађај Господ поче домостројити спасење рода људског, преко Сина Свога Исуса Христа, у овом свијету. Кроз овај догађај се сустиже воља Божија, коју благовијести Свети Архађел Гаврило, али и спремност Пресвете Дјеве, која заступа цијело човјечанство, да прихвати ријеч и вољу Божију и да постане орган промисла Божијег.“

Литургијско сабрање на Благовијести

„Пресвета Богородица је цијело своје биће, своје умне, психичке и физичке дарове посветила Богу живоме од најранијег свог дјетињства, јер је на то призвао Бог. Бог је у Њој нашао спремност да му служи постом и молитвама, творећи вољу Божију дан и ноћ, и спремност да своје срце спрема за стан Богу живоме. Од тренутка јављања Светог Арханђела, Пресвета Дјева бива сарадница промисла Божијег за спасење цијелог човјечанства. Њој Господ јавља, преко Свог Арханђела да ће родити сина и да му надјене име Исус, а име Исус значи Спаситељ“, казао је у својој надахнутој бесједи Његово Преосвештенство.

Литургијско сабрање на Благовијести

Тајна Божијег промисла о доласку Сина Божијег у овај свијет, казао је Преосвећени владика Јоаникије, није откривена ни Светом Архангелу Гаврилу, који стоји пред престолом славе Божије, али му је дато да благовијести вољу Божију, и кроз ту благу вијест испуњава се старозавјетно пророштво Светог пророка Исаије.

Литургијско сабрање на Благовијести

“Пресвета Дјева Богородица је зачела путем дејства силе и љубави Божије и то је знак промисла Божијег. Знак је у томе што је Пресвета Дјева и зачела и остала дјева, што је родила и била уједно и мајка и дјевојка. У томе је промисао Божији. Зато овај дан, у који је Господ сишао на земљу и дошао у овај свијет, овај мали Божић прослављамо данас, славећи Бога и милост Божију, славећи Пресвету Тројицу: Оца, Чија се воља испуњава, Сина Који испуњава вољу Божију и Духа Светог Који осјењује Пресвету Дјеву и чини Њену утробу широм од Небеса, да се у њој настани животворни Логос Божији, Спаситељ свијета, Спаситељ наш Господ Исус Христос.“

Литургијско сабрање на Благовијести

“Овај празник нас оснажује и укрепљује да ове дане поста издржимо и да овај Часни Пост постимо на спасење, да се још потрудимо да уђемо у Велику Недјељу, да се поклонимо Крсту Христовоме, Његовим животворним страдањима и Његовој животворној смрти, да и ми дочекамо Преславно Васкрсење, да саваскрснемо са Господом, да доживимо овдје, по мјери наше вјере и наших могућности, као предокушај свеопштег васкрсења“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

У Светој Архијерејској Литургији саслуживали су: протосинђел Никифор Миловић, секретар Епархијског управног одбора, јеромонах Јефтимије Шкулетић, старјешина никшићког Саборног храма, јереји Миодраг Тодоровић и Данило Зиројевић, јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови и ђакони Остоја Кнежевић и мр Никола Маројевић.

Вјерни народ је на данашњи празник, који пада у току Средопосне недјеље, приступио у великом броју Светој тајни причешћа. Причешће је вршено из три путира.