Нека се наша срца испуне љубављу и праштањем

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу 6. јануара, на Бадњи дан и Оце, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Владици је саслуживало више свештенослужитеља наше Епархије, а у литургијској проповиједи сабраним вјерницима Преосвећени Епископ је говорио о духовном огњу којим се и ми испуњавамо, гледајући на Богомладенца Исуса Христа Који је доласком у овај свијет обновио наше душе, нашу природу и заједништво.

Нека се наша срца испуне љубављу и праштањем

“Говоримо често, драга браћо и сестре, да православни хришћани имају духовни жар у свом срцу и то није случајно, јер нам овај свети празник показује, управо, светост вјере православне, показује да они који у Бога повјерују, примају у своју душу духовну топлину, духовни жар и духовну жеђ, да се никада не могу наситити истине, правде и милости Божије и свега што нам је Бог дао својим доласком у овај свијет, а дао нам је преизобилне своје дарове, само ми треба да се научимо да их примимо“, рекао је Његово Преосвештенство, додајући да нас овај свети дан, који је пун Божанских тајанстава, учи много чему.

Нека се наша срца испуне љубављу и праштањем

У својој надахнутој бесједи Преосвећени владика Јоаникије је подсјетио да су рођење Господа Исуса Христа прославила она тројица мудраца, вођена звијездом са Истока. Са истим жаром на поклоњење Богомладенцу Христу пошли су и пастири, а рођење Дјетенцета Превјечног Бога, пјесмом су објавили хорови анђела на небесима.

Нека се наша срца испуне љубављу и праштањем

“Са каквим жаром у срцу, са каквом свјетлошћу вјере су ишли мудраци са Истока данима и недјељама, ходећи по пустим крајевима, по зими да би дошли да се поклоне Богомладенцу Христу, идући за оном чудесном звијездом која се појавила на Истоку као испуњење древних пророштава о којима су мудраци слушали. Са каквим жаром су пастири из поља поред Витлејема, ноћу напустили своја стада. Са каквим су жаром кренули да се поклоне Богомладенцу Христу. А са каквим су се тек огњем духовним појавили анђели на небесима, хорови анђела и запјевали ону чудесну пјесму “Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља“, којом су објавили рођење Христово. Та пјесма је почетак небеске проповиједи коју је Господ Исус Христос донио у овај свијет, проповиједајући праву, пуну и савршену истину и свједочећи и показујући да је истина у Њему, да је Он истина“.

Нека се наша срца испуне љубављу и праштањем

“Са каквим жаром и са каквим трепетом се умна и сва друга творевина припремала да прими Богомладенца Христа. Ми, који духовним очима, драга браћо и сестре, гледамо на Богомладенца Христа, испуњавамо се тим жаром, испуњавамо се жаром и радошћу и љубављу и срећом и задовољством, а то су вриједности које не пролазе, које је донио Господ Исус Христос у овај свијет, којима нас је обновио Богомладенац Христос, обновио наше душе, обновио нашу природу, обновио наше заједништво. Гледајући Богомладенца у наручју Пресвете Дјеве или како повијен лежи у јаслама као нејако дијете, сагледавамо у њему Спаситеља свијета Господа Исуса Христа, Онога о коме су древна пророштва рекла “Легао је и отпочинуо као лав и као лавић“, као онај који лежи, али ће многе оборити, а обориће паганство, обориће идолопоклонство, обориће гордост, лаж, зло, обориће главног непријатеља рода људског од почетка, самог сатану“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Нека се наша срца испуне љубављу и праштањем

Преосвећени Владика је позвао вјерујући народ да у својим срцима, љубављу и покајањем приправе јасле у којима ће се одморити Господ:

“Нека се наша срца, драга браћо и сестре, испуне љубављу и праштањем, нека се наше душе оснаже, да се мирбожамо у љубави и да овај празник прославимо како доликује, славећи Бога и радујући се ближњима својим. Да се са свима измиримо, тако ће се мир Божији населити у душама нашим, да једни другима опростимо, а то опраштање је увијек узајамно да би и нама опростио Господ и да би на нас излио своју превелику, изобилну милост и своје небеске Божанске дарове. Нека буде срећан овај празник који нас уводи у радост Рођења Христовог, у радост великог хришћанског празника. Свима наздравље и на спасење!“, поручио је Владика, благосиљајући сабране вјернике.

Празничној Литургији у никшићком Саборном храму, током које је појао хор Преподобне мати Ангелине и појци Саборне цркве, присуствовао је велики број вјерног народа. Припремајући се постом и молитвом за велики празник Цркве Божије – Рођење Господа Исуса Христа приступили су Светој тајни причешћа.