Хор Преподобне мати Ангелине литургијски прославио своју славу

У десету недјељу по Духовима, на дан када наша Света Црква прославља празник Светога мученика Евдокима и Свете мученице Јулите, 13. августа 2017, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, служена је Света Литургија.

Хор Преподобне мати Ангелине литургијски прославио своју славу

Светом службом Божијом началствовао је протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, а саслуживали су му: протојереј - ставрофор Марко Ђурковић, свештеник у пензији, као и ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

Литургију је појањем пратила пјевница Саборног храма и хор Преподобне мати Ангелине, који је током данашње службе, литургијски прославио своју славу, Небеску заштитницу Преподобну мајку Ангелину Српску.

Хор Преподобне мати Ангелине литургијски прославио своју славу

Вјерном народу се пастирским словом обратио началствујући, протојереј Слободан Јокић, говорећи о прочитаном Светом јеванђељу, којим нас Црква пред почетак Госпојинског поста, подсјећа на значај поста и молитве кроз причу о исцјељењу мјесечара.

„Овај се род не изгони осим молитвом и постом“. Ове јеванђељске ријечи које смо данас чули говоре нам дубоку истину шта је потребно за спасење и да угодимо Господу, како да се боримо против зла и гријеха, против кнеза таме. Да не будемо онај род невјерни, који данас критикује Христос у Јеванђељу, него да будемо искрене слуге Господње којима нема краја ни овдје, ни на Небесима само ако смо у Богу“.

Хор Преподобне мати Ангелине литургијски прославио своју славу

„Ове ријечи Господње су нам поука пред сјутрашњи почетак Часног поста Госпојинског који ћемо, ако Бог да, постити и припремити се за велики празник Успенија Пресвете Богородице. Ако нема ове двије врлине, које нијесу циљ него наше средство и помоћ у овом животу, ако се кроз њих не сједињујемо са Господом, онда смо онај род невјерни“, казао је свештеник Јокић, поучавајући сабране да кроз пост и молитву треба да смо са Господом „и у вољи и у невољи“.

„И благодарност и вапај, и кад смо тужни и кад смо весели, и кад имамо и кад немамо, кад падамо и кад устајемо, треба све то да радимо са именом Божјим на уснама, јер је велика моћ молитве“, истакао је о. Слободан.

Хор Преподобне мати Ангелине литургијски прославио своју славу

Он је, честитајући славу члановима хора и диригенту проф. Ани Бојић, као и имендан двијема присутним слушкињама Божјим, подсјетио на личност и житије велике светитељке и угоднице Божје Преподобне мајке Ангелине Српске.

„Велика страдалница и велика изгнаница, због љубави према свом мужу Стефану, према својој дјеци и отаџбини. Иако племићког рода живот Преподобне мајке Ангелине је прошао у изгнанству, странствовању, страдању, али се држала Господњих ријечи да се „овај род изгони постом и молитвом“. Послије мужевљеве смрти њен син се замонашио, а и она оде тим путем, па се замонаши у Срему. Предаде се обнављању и градњи храмова, милостињи, посту и молитви и тако угоди Господу Света мајка Ангелина да нас до данас подучава како треба да живимо“.
Мајку Ангелину као благослов и заштниницу добио је хор, који у славу Божју поје већ двије деценије, при никшићком Саборном храму.

Хор Преподобне мати Ангелине литургијски прославио своју славу

„Овај хор се већ двадесетак година труди и учествује у литургијским сабрањима у нашем Саборном храму и на другим културно-духовним догађајима широм васељене. Гдје год наступају остављају лијепо сјећање на дивни пој ове прекрасне дјеце Божје, која су се оцрковила кроз овај хор и то је његова највећа и најљепша улога коју има. Слава Господу што је тако“, поручио је протојереј Слободан Јокић.

По завршеној бесједи, услиједила је Света Тајна Причешћа, којој су приступили многи. Потом је освештан славски колач и жито, који је о. Слободан Јокић преломио са г.-ђом Аном Бојић, члановима хора и бројним сабраним вјерним народом. Такође, освештан је и преломљен славски колач поводом имендана Ангелине Јарамаз, ћерке протођакона Владимира Јарамаза.