Прослављена храмовна слава цркве Преображења Господњег у Кршу код Жабљака

Поводом храмовне славе цркве Преображења Господњег у Кршу – Шаранцима код Жабљака света Литургија служена је на празник Преподобне мати Ангелине српске, у суботу 12. августа 2017.

Прослављена храмовна слава цркве Преображења Господњег у Кршу код Жабљака

Свету службу Божју служило је свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке: архимандрит Данило, игуман манастира Светог Саве у Голији, јеромонах Јефрем, игуман манастира Стањевићи, јеромонах Јован, сабрат истог манастира, протојереј Мирчета Шљиванчанин, парох подгорички, протојереји Велимир Јововић, парох нишићки и Миливоје Јововић, парох жабљачки.

Литургијском сабрању присуствовао је, у великом броју, вјерни народ овог краја и бројни туристи, који љетују на Жабљаку и околним селима. Они који су се постом и молитвом припремали, приступили су Светом Причешћу.

Прослављена храмовна слава цркве Преображења Господњег у Кршу код Жабљака

По одслуженој Литургији освештан је славски колач поводом предстојеће храмовне славе цркве Преображења Господњег у Кршу – Шаранцима. Овај велики Господњи празник сабраном народу ријечима бесједе честитао је о. Јефрем, који је говорио о догађају Преображења Исуса Христа на Гори Таворској и поручио да сваки хришћанин треба да се труди да се преображава, да се уздиже у духовне висине врлинама, љубављу, добрим дјелима, радом.

Домаћин славља и братске трпезе љубави, у чему су ,учествовали и мјештани, био је г.-дин Иван Булић са породицом. Обавезу да буде домаћин славља за наредну годину преузео је г.-дин Драгић Бојовић из Богомоље – Шаранци.

Ово црквено-народно сабрање организује се традиционално у славу Шаранске битке која се 1862. на празник Преображења Господњег одиграла “на овим горама“ и која је донијела значајну побједу за Црну Гору и српски народ.

Прослављена храмовна слава цркве Преображења Господњег у Кршу код Жабљака

У спомен на побједу и учеснике славне битке на Шаранцима, а средствима књаза Николе, подигнуте су цркве на Жабљаку и у Кршу.

Током сабора, којем је присуствовао и г.-дин Веселин Вукићевић, предсједник Општине Жабљак, одржан је пригодан културно-умјетнички програм.

С обзиром на то да Саборни храм на Жабљаку, такође, на Преображење слави своју храмовну славу установљено је, благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија да се слава цркве у Кршу – Шаранцима прославља уочи поклада Великогоспојинског када се служи света служба Божја, прославља Преображење Христово и помињу јунаци славне Шаранске битке, који су своје животе дали за Крст часни и слободу златну.