Великогоспојинско сабрање у Пошћењу код Шавника

На празник Успенија Пресвете Богородице, у недјељу 28.августа 2016, у селу Пошћење код Шавника, литургијским и свенародним сабором прослављена је слава сеоске цркве, која је некада била Саборни храм племена Дробњака.

Великогоспојинско сабрање у Пошћењу код Шавника

Литургију су служили архијерејски намјесник никшићки протојереј Слободан Јокић, јереј Жељан Савић, парох трепачки и јереј Драженко Ристић, парох шавнички. Дивним и умилним гласовима пјевницу су водиле кћерке оца Жељана.

Великогоспојинско сабрање у Пошћењу код Шавника

По завршетку Литургије и освећења славског, колача уприличен је културно-умјетнички програм испред цркве, у ком су учествовали глумци, пјесници и гуслари.

Надахнутом бесједом вјерном народу се обратио отац Слободан Јокић.

Великогоспојинско сабрање у Пошћењу код Шавника

Домаћини славе били су Момир и Лале Абазовић. У име домаћина присутнима је захвалио Момир Абазовић. Домаћин за наредну годину биће Драгиша Грбовић. Братско сабрање настављено је за трпезом љубави. Послије славског ручка сабрани народ је кренуо на узвишење звано Косове Главичине, гдје је надлежни парох о. Драженко освештао крст, подигнут на мјесту некадашње куле у којој је страдао ондашњи Владика дробњачки Дионисије Абазовић и његова сестра. Одслужен је помен Владици и свим упокојеним житељима Пошћења.

Великогоспојинско сабрање у Пошћењу код Шавника

О. Драженко је предложио житељима овог села да сваке године, уочи празника Успенија Пресвете Богородице, у 12 часова, организују излазак на Косове Главичине код крста, како би ослужили помен свим упокојеним Пошћењанима који су страдали упретходним ратовима, без обзира на којој страни су били и коме су припадали.