Молитвено сабрање у манастиру Милешева

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије, служио је 23. августа 2016, на празник Светог мученика и архиђакона Лаврентија, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Милешева.

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије служио је на празник Светог мученика и архиђакона Лаврентија, у уторак, 23. августа, Свету Архијерејску Литургију у Световазнесењском храму манастира Милешеве.

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархија милешевске и будимљанско-никшићке.

Свето богослужење употпунио је радостан чин крштења малене Зоје Бацковић.

Литургија и крштење у Милешеви

Речима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који је нагласио важност жвота у Цркви, испуњеног Светим тајнама, а који треба да буде образац данашњег васпитања деце.

Владика је казао да је примање Свете тајне крштења велика и дивна свечаност, којој се радују анђели на небу, радујемо се ми овдје на земљи, радује се Црква Божја сваком новом члану који јој се придружује.

Литургија и крштење у Милешеви

"Нека буде срећно и благословено крштење, нека малој Зоји буде на здравље, на спасење, на радост кроз цио њен живот, јер ова благодат коју је данас примила укрепљиваће је и оснаживати у све дане њеног живота, али да је родитељи лијепо васпитају у хришћанском духу, да је науче да посјећује света богослужења од младих дана, да узраста и тјелесно и духовно, да се дијете оплемени кроз живот у Цркви, јер данас има много искушења. Ко је прави пријатељ, прави родитељ свом дјетету он треба највише да поведе рачуна о васпитању, а најважнију ствар ће учинити ако дијете научи да иде у цркву, јер ће га сам Господ Бог васпитавати и чувати, анђели његови ће га руководити, упућивати на добро и на спасење“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије, напомињући:

Литургија и крштење у Милешеви

"Родитељи који бране својој дјеци да иду у цркву не знају шта чине, па послије, када се дјеца докопају снаге, када крену својим путевима, када крену разнимживотнимстранпутицама, онда несрећне родитеље, често, заболи глава па се питају што их ово Бог казни, а тај јадни родитељ казнио је самог себе зато што није своју дјецу васпитао како ваља и онда сноси последице свог нерада и своје немарности“.

Литургија и крштење у Милешеви

Велики број вјерника приступио је Светој чаши, а прва се причестила новокрштена Зоја.

На крају Литургије Владика је заблагодарио ходочасницима из Удружења "Видовданско ходочашће“ који су у манастир Милешеву стигли у понедјељак у вечерњим часовима и сјутрадан присуствовали Светој Литургији.

Са Благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја чланови Удружења "Видовданско ходочашће“, носећи двије светиње, прешли су пјешике пут од Београда до Хиландара.

Литургија и крштење у Милешеви

На крсни пут кренули су 4. јуна ове године, а на Свету Гору, тачније у Уранополис стигли су послије три месјеца, тачније 9. августа. Носили су икону Пресвете Богородице Пећка Красница и највећу до сада насликану икону Светога Саве, која је тешка 200 килограма. На свом ходочасничком путу посјетили су више од 50 светиња. На Светој Гори су присуствовали слави руског манастира Светог Пантелејмона, гдје је прослављена хиљадугодишњица присуства руских монаха на Светој Гори. Овај крсни ход чланови Удружења „Видовданско ходочашће“ организовали су у години када славимо стогодишњицу Албанске голготе, повлачења српске војске преко Албаније, па су и посјетили три српска војничка гробља: Зебрњак, Удово и Зејтинлик.