Успење у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу на празник Успења Пресвете Богородице Литургију је служио јереј Никола Скопљак.

Успење у Бијелом Пољу

„Ево великог дана за све нас који смо се данас скупили у овоме светоме храму, празника Успења Пресвете Богородице у нашем народу како кажу – Велике Госпојине. То је прелаз Пресвете Богородице из овога материјалног земаљског свијета у онај вјечни живот, преселила се код Сина свога Јединороднога Господа нашега Исуса Христа. Видјећемо код старозавјетних пророка како нас поучавају већ и како осликавају Пресвету Богородицу. И тако је заиста било, дјевојчица која је испрошена од Бога, Јоакиму и Ани. Они су се завјетовали Богу ако им подаре дијете да ће посветити Богу. Заиста већ у трећој години Пресвета Богородица ушла је у храм и служила Богу, празнујемо и тај празник Ваведења Господњег 4. децембра. Видјећемо кроз читаву календарску годину да се празнује Пресвета Богородица, да се свакодневно узносе молитве њој, како на јутарњој, вечерњој, тако и на светој литургији. А има и дана када је посвећена баш њој. Ево и данас, Велика Госпојина, као што рекох прелазак из овог материјалног живота у онај небески. Видјећемо да се у светим храмовима слика одмах до Господа нашега Исуса Христа, јер је она прва пред Богом, заступница нас свих овдје. Зато се и слика најприје до Господа, па затим остали Свети. Она је за вријеме свог земаљског живота пратила читав пут Господа Христа, била је са њим кад је проповиједао, била је са њим када је страдао у најболнијим тренуцима када су разапели Господа Христа. Затим, кад је било Вазнесење Господње на Маслинској гори, а и кад је био силазак Духа Светога, када су се спустили на апостоле дарови Духа Светога. Тражимо опроштај свих нас. Засигурно је прва која нас заступа пред Господом и свака молитва узнешена у њој, ако испадне из срца, биће услишена пред Богом. Видимо код старозавјетног пророка Исаије који пише Ево зачећеш и родићеш сина и надјенућеш му име Емануил што значи са нама је Бог, она га је питала како ћу зачети кад не знам за мужа? Анђео Господњи јој рекао Дух Свети сићи ће на тебе и сила свевишњег осениће те, оно што изиђе из тебе биће највеће, биће Син Божији, Спаситељ наш, избавитељ, ради кога се молимо и причешћујемо на свакој литургији, рекао је отац Никола.