Литургија у цркви Светог архиђакона Стефана на Крњој Јели

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештенством на 13. недјељу по Духовима, празник Светог мученика Мирона, 30. августа 2015, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог архиђакона Стефана у Крњој Јели у Ускоцима.

Литургија у цркви Светог архиђакона Стефана на Крњој Јели

Литургијском сабрању, у којем је Преосвећеном Епископу саслуживало свештенство наше Епархије, присуствовао је вјерни народ овог краја, којима се архипастирском бесједом обратио Владика Јоаникије.

Он је подсјетио да је на мјесту храма Светог архиђакона Стефана некада постојала црква, која је физичким димезијама била мала, али је била светиња у којој су се окупљали претходни нараштаји и кроз страдалну историју нашег народа страдала је и она и била рушена до темеља.

Овај храм Божји обновио се у наше вријеме и од великог је значаја, истакао је Владика, што се сачувало сјећање и памћење на ову древну светињу, управо зато што јој је пријетила опасност од људског заборава.

"Али,Бог је открио ову светињу и покренуо добре људе да је обнове и чиними се да је мало је и проширена, па сада у њој има више мјеста, него што је то некада било. Колика је год величина храм његова светост је иста, његова слава је иста зато што храму смисао даје служење свете службе, молитва Богу, принос Богу, вршење Светих Тајни Христових, а осим свете Литургије овај храм је подигнут да би се овдје дјеца крштавала и младенци који ступају у брак вјенчавали, а када дође вријеме за то и да се испраћају одавде на вјечно почивалиште, ипак, најважније је да се врши света служба Божја“, рекао је Његово Преосвештенство.

Литургија у цркви Светог архиђакона Стефана на Крњој Јели

Црква Светог архиђакона Стефана у Крњој Јели освештана је прошле годинекада је и договорено да се убудуће, сваке године у прву недјељу по Великој Госпојини, на овом живописном и Богом благословеном мјесту одржава црквено-народни сабор.

Литургија у цркви Светог архиђакона Стефана на Крњој Јели

"Ове године настављамо на исти дан, како смо прошле године рекли да буде сабор прве недјеље после Госпођиндана, сабрасмо се овдје у овој дивној, прекрасној светињи, испод ових гора, гдје су висине,гдје јеваздух чист, а то нас подстиче да водимо што чистији живот. Чистота је лијек за душу, чистота душевна и духовна, а и висина нас подстиче да тежимо духовној чистоти и духовним висинама, као што су се и ваши преци овдје сабирали око светиње. Овдје су се доселили многи из Горње Мораче; неки славе Светог Стефана, неки Светог Аранђела,а окупљали су се раније око Мораче и манастира Острога“.

Литургија у цркви Светог архиђакона Стефана на Крњој Јели

"Знамо да је овдје донесена слава Светог Стефана из Херцеговине, а и ово је била стара Херцеговина. Она је духовно и данас недјељива, а и овај свети храм нас обједињује без обзира ко коју славу слави. Ово је храм Божји, овдје, гдје је Свети Стефан и Свети аранђели и остали светитељи Божји, који нас сабирају, а таква је света служба Божја да су заједно и анђели и људи у храму Божјем и светитељи који су на Небесима и ми који смо на земљи, заједно помијешани једним устима, с једним осјећањем прослављамо име Пресвете и Животворне Тројице Бога нашег Оца и Сина и Светог Духа. На такав начин се просвећују наше мисли, наш језик, наша срца, цио наш живот добија нови квалитет, хранимо се Небеским хљебом. Примајући Свето причешће ми се напајамо Извором живота божанског Који је сам Господ Исус Христос, Који нам дарује самог Себе да Њиме живимо, да Њиме мислимо, да Њиме дјелујемо, да у Њему љубимо једни друге. Што смо ближи Извору љубави то је све више љубави међу нама“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

По одслуженој Литургију сабрање је настављено уз трпезу братске љубави.