Из живота наших парохија

У навечерје празника Успенија Пресвете Богородице у четвртак 27. августа 2015, у храму Светог Јована Крститеља у Страшевини, надлежни парох протојереј Велимир Јововић служио је молебан за призив Светог Духа поводом почетка нове школске године.

Из живота наших парохија

Молебану је присуствовао вјерни народ парохије страшевинско-кличевске, међу којима и дјеца предшколског и основношколског узрaста, којима је срећну, успјешну и Богом благословену школску годину, пригодном бесједом пожелио о. Велимир.

Из живота наших парохија

На велики празник наше Свете Цркве Православне – Госпођиндан, у петак 28. августа 2015, Литургија је служена на новооткопаним темељима старотребјешке цркве посвећене Успењу Пресвете Богородице испод Требјесе у Кличеву.

Литургију је одслужио свештеник Велимир Јововић, надлежни парох, који је честитајући празник сабраном народу казао да је празник Успенија Мајке Божјевелики празник, празник Њеног узношења тијелом и душом Господу Богу. Она се узнијела на Небо, јер је укупним својим бићем од рођења до упокојења свог истински живјела и припадала Богу.

Из живота наших парохија

"Како Свети оци кажу данас је потврда васкрсења Христовог, данас је наставак васкрсења Христовог јер Господ Христос богочовјек, рођен од Пресвете Дјеве Богородице васкрсе из мртвих и не само што Он васкрсе из мртвих, него сваком човјеку подари васкрсење из мртвих, а, ево, видимо да најприје Својој мајци, Оној Која Га је у утроби својој носила, Оној Која Га је млијеком својим задојила, Оној Која Га је својим васпитањем васпитала, Ону Која Њему припада вазнесе је тијелом на небо. Чудан је тај догађај био. Мајка Божја је послије страдања Господњег била та која је утврђивала Свете апостоле у вјери и наставила истински мисију Господа Христа живог Бога, окупљала Његове Свете апостоле и вјернике, поучавала их и утврђивала у вјери Христовој“, казао је протојереј Велимир Јововић, додајући да узношењем на Небо Пресвете Богородице открива цијела и права истина о Мајци Божјој – Она Свесвета и Пресвета и, ако се можемо усудити рећи, равна Господу Богу.

Из живота наших парохија

"Она је тај цвијет који смо ми, род људски принијели Богу, Она је тај цвијет којим ми можемо да се дичимо пред Богом, Она је тај цвијет који је нама показао како треба да се сједињујемо с Богом, јер смо ми, браћо и сестре, православни хришћани позвани да будемо Христородица и Богородица, јесмо позвани да будемо христоносиоци и богоносиоци, а шта је друго кад се причестимо са Тијелом и Крвљу Његовом, него се сједињујемо са живим Богом, узимамо и примамо Бога у срце и у душу своју, сједињује се Бог са тијелом нашим, са тијелом грешним, Он Бог Који је једини моћан да очисти нас. То сједињење, право сједињење, праву тајну сједињења човјека са Богом најбоље нам показује Мајка Божја.Ми овдје данас стојимо на овим светим темељима, велика је радост данас, радује се небо, радује се Мајка Божја, радују се наши преци, радујемо се ми. Треба, заиста, да буде велика духовна радост, јер ево послије 304 године, да ми знамо, ако не знамо нека нам Бог опрости, да се служи на овом светом мјесту света Литургија. Било је ово мјесто заборављено од људи, било је ово мјесто затрпано смећем, било је ово мјесто од кога се окретала глава, а Мајка Божја је показала праву љубав, стрпљење, чекање, ево дочекала Она нас и ми Њу, откопали ове свете темеље, заблистало ово свето камење“, рекао је свештеник Јововић.

Из живота наших парохија

Поводом храмовне славе пререзан је славски колач, а по одслуженој Литургији уприличено је пригодно послужење.

Сабор православне дјеце Црне Горе на Цетињу

На Цетињу je у суботу, 29. августа 2015, у организацији Митрополије црногорско-приморске, одржан традиционални, шеснаести по реду Сабор православне дјеце Црне Горе.

Из живота наших парохија

Овогодишња манифестација је била посвећена хиљадугодишњици од мученичке кончине Светог Јована Владимира и одржавала се под слоганом „Крст си свијетли проповиједао свима, крст што ти се са небеса јави".

Из живота наших парохија

Сабор јепочео Светом Архијерејском Литургијом коју је у Цетињском манастиру служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије.

Из живота наших парохија

Дјеца су показала своје знање из вјеронауке, цртања, хорског и соло пјевања, а организоване су ликовна и музичка радионица и пригодан спортски програм.
На Сабору је учествовало преко 1 500 дјеце, полазника школа вјеронауке из свих крајева Црне Горе: из Старог Бара, са барског Саборног храма Светог Јована Владимира, Цетиња, из Никшића, Берана, Паштровића, Подгорице (црква Светог Ђорђа), Херцег Новог, Погорице (школа гусала), Сутомора, Ријеке Црнојевића, Поа (Х. Нови), Подгорице (Доња Горица), Сушћепана (Х. Нови), Подгорице (Саборни храм), Погорице (КУД „Ђурђеванско коло), Зеленике, Подгорице (Стари аеродром), Подгорице (Толоши), Подгорице (Златица), Даниловграда, Котора, Бијелог Поља, Подгорице (Момишићи), Зете, Вирпазара, Тивта, Улциња, Будве, Кртола, Куча, Колашина, Врањине, Будве (Маине) и Грбља, међу којима и дјеца из школе вјеронауке при храму Светог Јована Крститеља коју воде протојереј Велимир Јововић и попадија Лавиника Јововић.

Из живота наших парохија

Такође су учествовала и дјеца полазници вјеронауке на српском језику из Скадра и на руском језику из Бара.