Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

Празник Успења Пресвете Богородице данас слави цијела васељена у једном духу, мисли и расположењу, сабирајући се у храмовима Божијим ради молитве и Божијег благослова.

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

Послије вишегодишње обнове и поводом храмовне славе у цркви Успења Пресвете Богородице у Павином Пољу, 28. августа, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово преосвештенство Епископ будимљанско–никшићки Г. Јоаникије. Том приликом постављене су честице моштију Превлачких Мученика, а прије причешћа великог броја вјерника обављена је мала литија и кропљење храма освећеном водом.

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

У слову поуке вјерном народу преосвећени Владика Г. Јоаникије је бесједио да празник Успења Пресвете Богородице данас слави цијела васељена у једном духу, мисли и расположењу, сабирајући се у храмовима Божијим ради молитве и Божијег благослова.

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

"Све је велико и све је узвишено што је везано за Пресвету Богородицу, од њеног рођења и узрастања, и од оног чудесног догађаја када је примила радосну вијест са Неба, коју је донио Свети Арханђел Гаврило и обрадовао је ријечима: "Радуј се Благодатна, Господ је с тобом“. И остало што је говорио, припремајући је да прими радосну вијест на Неба, припремајући је за то чудесно дјело да постане мајком Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа. Наравно, оваква тајна се људским језиком и разумом не може објаснити, него спада у оне тајне Божије, и тајне Божијега промисла, као што је стварање свијета, које нико до сада није објаснио, као што је и рађање рода људскога од првобитног Адама. Таква је то тајна Пресвете Богородице и њенога зачећа, тог спасоносног догађаја, када је она у утробу своју примила Богомладенца Христа, Духом Светим, не од мужа зачетога, него Силом, Благодаћу и дејством Светога Духа. А то је тајна Божијега промишљања, човјекољубља, и домостроја, који је устројио преко Пресвете Богородице. Да она, будући мајком Спаситеља нашега и Господа Исуса Христа буде посредница нашега спасења. И велико је наравно и то, како је она у својој пречистој девичанској утроби носила Господа Богомладенца. И како Га је родила и одгојила. И како је, бринући се о Њему, служила и Њему и спасењу рода људскога. Она је била обитавалиште Божије, ззвишенија од анђела и од небеских сила, јер Господ и Спаситељ наш Исус Христос, сишавши са Неба, није нам се јавио као анђео, него као човјек. И тиме је Пресвета Богородица, као његова мајка, постала узвишенијом и од анђела и од арханђела, и не само то, него и небеске силе саслужују њеном дјелу."

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

"А небеске силе су узеле њезину душу. Заправо, сам Господ уз пратњу небеских сила примио је њезину материнску душу на овај свети дан, и настанио је у Своме животворноме и вјечном наручју. Њезина смрт, иако реална и људска , била је заправо преславна, животворна, живоносна и побједосна. Била је прелазак у нови живот. И од тог момента она је постала стварном заступницом цијелога свијета и цијелога рода људског. И зато је ово тако велики празник. И у овоме празнику има много нечега сличнога са Великим Петком и са Великом Суботом, али са Васкрсењем Христовим, јер Господ, који је Васкрсао из гроба и побиједио смрт, учинио је побједницом и своју мајку, Пресвету Дјеву Богородицу. А како би она, која је родила Живот, остала да робује смрти. То је немогуће. Њена смрт је била прелазак у нови живот. И зато је ово свечани, свети дан. Дан молитве и велике славе и на небу и на земљи. Анђели Божији и духови праведника Божијих се саборају на Небу, а ми се сабирамо на земљи, и сви заједно прослаљамо име Божије и Пресвету Дјеву Богородицу. Нека ова молитва свима вама буде на радост, здравље и спасење и нека Божији благослов буде на свима вама“, бесједио је преосвећени Владика Г. Јоаникије.

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

Он је посебну захвалност указао старјешини цркве јереју Зорану Бубањи, црквеном одбору и свима онима који су се "озбиљно, поштено и људски“ побринули да се ова светиња обнови.

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

Владика Г. Јоаникије је подсјетио да је послије обнове храма сада подједнако важно сабирање, духовна обнова и узрастање народа у дивној долини Љубовиђе -старом Златешу, како се некада звао Вранеш.

"Вранеш има своју лијепу историју, мученичку крстоносну, свету историју и велике светиње“, бесједио је преосвећени Владика Г. Јоаникије.
Домаћини славе браћа Булатовић предали дио колача Миливоју Гајевићу.

Пресвета Дјева Богородица је посредница нашега спасења

Послије освећења и резања славског колача домаћини ове славе, браћа Угљеша и Ђорђе Булатовић приредили су послужење за вјернике у парохијском дому. Они су дио колача предали Миливоју Гајевићу, који ће бити домаћин за наредну славу.