Пјесник Гојко Ђого гостовао у Никшићу

На празник Успенија Пресвете Богородице, у четвртак 28.августа 2014.године, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу одржано је пјесничко вече под називом „Вунена времена“ књижевника Гојка Ђога.

Пјесник Гојко Ђого гостовао у Никшићу

Добродошлицу, у име организатора Црквене општине Никшић, пожелио је јереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборног храма Светог Василија Острошког поздрављајући Његово Преосвештенство Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, који је присуствовао овој вечери, уваженог књижевника Гојка Ђога, домаћина програма проф. др Јована Делића, те бројну публику, сабрану поводом гостовања познатог српског писца у Никшићу.

Пјесник Гојко Ђого гостовао у Никшићу

О стваралаштву Гојка Ђога, који је током 80-их година прошлог вијека био дисидент и противник комунистичког режима, због чега је 1981. године осуђен на двије године затвора због збирке песама "Вунена времена“ која је "вријеђала лик и дело Јосипа Броза Тита“, говорио је проф. др Јован Делић.

Ђого пише пјесме, есеје и критичке текстове, али је он, превасходно, пјесник. Пјесме су му уврштене у све антологије савремене српске поезије и у мањим и већим изборима преведене на петнаестак језика. Завод за уџбенике Републике Српске објавио му је 2006. г. дјела у четири тома.

Пјесник Гојко Ђого гостовао у Никшићу

Добитник је Награде Удружених издавача за књигу године (Рад, БИГЗ, Народна књига) и награда "Милан Ракић“, "Лаза Костић“, "Бранко Миљковић“, "Петровдански пјеснички вијенац“, "Жичка хрисовуља“ и осталих. За дописног члана Академије наука и умјетности Републике Српске изабран је 1997.године.

Пјесник Гојко Ђого гостовао у Никшићу

Објављене књиге (у више издања) Гојка Ђога су: "Туга пингвина“, "Модрица“, "Кукута“, "Вунена времена“, "Наша реч“, "Изабране и нове песме“, "Црно руно“, "Вунена времена са Оптужницом и Одбраном на суду“, "Песме, Дела I“, Есеји, Дела II“, „Попудбина (есеји), Дела III“, "Одбрана поезије, Дела IV“, "Поезија као апокриф“ (есеји), "Кукутин врт“, "Вунена времена, процес и коментари“.
Никшићкој публици пјесник се представио избором стихова из збирки "Вунена времена“ и "Црно руно“.