Епископ Методије служио Пређеосвећену Литургију у Велици код Плава

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, на празник Светог Евтихија Цариградског (Друго бденије), у петак 19. априла 2024. године, Свету Архијерејску Литургију пређеосвећених дарова, у цркви Светих мученика Кирика и Јулите, у Велици код Плава.

Пређеосвећена Литургија у Велици код Плава

Владици су саслуживали: протојереј-ставрофор Боро Врховац, јереј Ненад Бубања, архиђакон Јаков (Нинковић).

Сабранима се архипастирском бесједом обратио Преосвећени Епископ Методије, поучавајући о послушању за које су Свети оци, по Владикиним ријечима, говорили да је испред поста и молитве, сваког духовног и тјелесног труда.

„Јесте, у ствари, управо оно што потврђује један од најљепших израза нашег повјерења у Бога. Зато и постоји хијерархија, не само на земљи него и на небу, јер је ова земаљска само пресликана духовна стварност која је прва васпостављена на небесима. Тако и онај капетан који је послао своје пријатеље Христу, моливши Га да слугу његовог, који је на умору, исцијели, па кад је Он кренуо ка његовој кући а он је послао људе да Га сретну и кажу: Господе, нисам ја достојан да ти дођеш под кров куће моје, јер да сам мислио да сам достојан сам бих до тебе дошао и стао пред лице твоје, него је само довољна једна ријеч да кажеш и мој ће слуга оздравити, јер каже: И ја сам човјек од моћи и власти, јер је био капетан, па каже својим војницима или слузи свом да учине шта треба“.

„Тако је довољна једна ријеч твоја да кажеш и оздравиће слуга мој. Каже Христос народу који Га је пратио и јеврејским старјешинама, који су били ту и дошли у име капетаново који није био Јевреј, био је римски војник окупаторски иза којег су заступали јеврејске старјешине, говориле: Много је помогао и учинио нашем народу, подигао нам је синагоге, добар је човјек, вриједи му помоћи. Христос за њега каже: Заиста вам кажем, оволике вјере не нађох ни у цијелом Израиљу, колику је исповједио и показао капетан римски, молећи Христа“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Пређеосвећена Литургија у Велици код Плава

Додао је да смо сви призвани да покажемо, као што Христос каже, мало вјере макар као зрно горушичино, на овом мјесту које је, по Владикиним ријечима, Голгота српског народа.

„Овдје кад дођемо толико је свето и натопљено мученичком крвљу ово мјесто да треба сазути обућу са ногу својих, јер је ова земља света на којој стојимо, да, макар, мало имамо вјере колико зрно горушичино, да вјерујемо у Господа и да не питамо зашто се ове ствари дешавају, него да имамо повјерење у Њега и Његову ријеч и милост и да оставимо простора за Његово дјеловање да Он хармонизује и посложи ствари у нашем животу све на своје мјесто. То ће се деситити ако оставимо кроз вјеру мјеста за Њега да се усели у нас и у срца наша, и да будемо макар једним малим дијелом слични Величким, Горњержаничким, Горњеполимским мученицима, који су страдали на овом простору, али и Долским и Пивским и свим оним од Христоса до данашњег дана, пострадалих у име Његово и за вјеру хришћанску православну“, поучавао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије.

Након Свете Литургије, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије је обишао је радове на изградњи цркве Светог Алимпија Столпника, која се гради у селу Горња Ржаница код Плава.