Благовјештењски сабор у Рмњу

У недјељу Трећу великог и Часног Поста-Недјељу Крстопоклону 7. (25) априла 2024. године када прослављамо и празник Благовијести служена је прва света Литургија у обновљеном Саборном манастирском храму светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Манастиру Рмњу.

Благовјештењски сабор у Рмњу

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије, а Епископу је саслуживало свештеномонаштво и свештенство Епархије бихаћко-петровачке.

Прије почетка свете Литургије литијски су дочекани земни остаци свештеника и војводе Ђурђа Карановића (Попа Карана). Епископ Сергије, потомак војводе Ђурђа Карановића дочекао је литију те се обратио пригодном бесједом. Затим је извршен парастос и погреб протопрезвитера Ђурђа Карановића, војводе Босанских Срба у гробници саборног манастирског храма, а у наставку и света Архијерејска Литургија.

Том приликом је Епископ Сегрије постхумно одликовао орденом Новомученика бихаћко-петровачких војводу Ђурђа Карановића.

На малом входу чином протонамјесника одликовани су презвитери: Немања Балабан, Чедо Ђурић, Немања Росић и Славиша Милиновић.

Послије прочитаног јеванђелског зачала Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије обратио се литургијском бесједом.

По окончању свете архијерејске Литургије Епископ Сергије је за нарочит труд и залагање, материјалну и духовну помоћ светој Обитељи Манастира Рмња одликовао господина Здравка Карановића Орденом Новомученика бихаћко-петровачких.

Трпеза љубави припремљена је у новосаграђеној трпезарији Манастира Рмња.

Извор: Еpархија бихаћко-петровачка