Велика субота у манастиру Ђурђеви Ступови

На Велику суботу, 27. априла 2019,  у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђевим Ступовима, служена је Света литургија Светог Василија Великог.

Велика субота у манастиру Ђурђеви Ступови

Началствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства беранског намјесништва и монаштва Манастира и уз молитвено учешће вјерног народа.

У литургијској проповједи Владика Јоаникије је казао да смо ми, хришћани дужни да се са пажњом удубимо у тајну Христове љубави, која је до те мјере дубока, висока и свеобухватна да се Он без остатка жртвује за нас. Господ Исус Христос, нагласио је Његово Преосвештенство, принио је жртву на Крсту за опроштај наших грехова, за исцјељење душа и тијела, за обновљење нашег бића, за ослобођење од страха смртног и ослобођење од смрти.

„Смрћу својом смрт уништи и нама својим Васкрсењем дарова живот вјечни. А ми смо овом службом, ходећи за Господом, већ, пред дверима Васкрсења Христовог и сагледавамо Господње снисхођење до те мјере да је сишао до ада да доње свјетове испуни својом свјетлошћу, обасја вјечним животом и обдари слободом од смрти оне који су до Његовог Крста почивали у аду и све оне који у Њега вјерују“.

„Већ, се припремамо да прославимо Његово Васкрсење, Његову побједу над смрћу. Његова побједа над смрћу има такво дејство, такву силу, такву обухватност да и нас чини учесницима и судионицима Његовог Васкрсења. Цијела творевина се радује Васкрсењу, све што живи и дише, све је призвано да слави Господа, као што је пјевао псалмопјевац Давид, а нарочито да слави Васкрсење Христово, јер је у Њему и наше обновљење, наше васкрсење, а тиме и радост цијеле творевине“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.

Током свете службе Божје, Преосвећени Епископ је у чин чтеца произвео љекара Николу Раденовића и правника Игора Радевића из Берана.