Освештан новосаграђени храм Светих Козме и Дамјана у Биочама код Берана

У сриједу Свијетле седмице, 1.маја 2019, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је храм Светих бесребреника Козме и Дамјана у Биочама код Берана и у новоосвештаној цркви одслужио Свету Архијерејску Литургију.

Освештан новосаграђени храм Светих Козме и Дамјана у Биочама код Берана

Епископу је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије.

У току службе, Владика је надлежног пароха, протојереја Синишу Јанковића одликовао правом ношења напрсног крста (и чином протојереја-ставрофора) за велике заслуге у пастирском раду.

„Велика је радост да истакнемо труд, жртву и љубав о. Синише, који се око овог храма, као и око других храмова, у Затону, Црнчи, Ивању, на Брзави, Бубањама и на ранијој парохији, показао као вриједан свештеник. Свештеници се труде у славу Божју, за славу Божје Цркве и за народ који им је повјерен, али и Црква одаје признање својим служитељима, који ревнују за име Божје, за извршење Божјих заповјести и за свој народ“.

„О. Синиша се изузетно потрудио око овог храма, био је душа његове градње, иако су и други учинили много, али његова улога је била драгоцјена и значајна. Није случајно што је данас примио ово највише свештеничко одликовање, право ношења напрсног крста. Нека му буде срећно и благословено, на многаја љета“, рекао је Преосвећени владика.

Свештеник Синиша Јанковић се захвалио Архијереју на указаном поверењу.

„Благодарим нашем Архијереју, који ме је, овако лијепим ријечима, удостојио да примим ово одликовање. Благодарим мојим парохијанима, и претходним и садашњим, мом брату Браниславу, који је ми је поклонио овај крст. Благодарим и свима вама, да Господ да снаге да овај крст достојно носим до краја живота“, рекао је о. Синиша Јанковић.

Епископ Јоаникије се сабраним бројним вјерницима обратио ријечима бесједе, истичући да је Васкрсење Христово празник који доноси свеопшту радост, а његова свјетлост допире до духовног вида свих православних хришћана.

„Радост овог празника обухвата небо и земљу, људе и анђеле, нас који смо у овом животу и оне који су се преселили у наручје Божје, јер је свеопшта радост Васкрсења Христовог. У тој радости имамо још једну радост – освећење храма Светих великомученика и бесплатних љекара, бесребреника Козме и Дамјана, који лијече наше душевне и тјелесне немоћи, који нас својим молитвама приводе у наручје Христово. Приводе нас ка Ономе Који је Извор исцјељења, освећења и новог живота“, рекао је Његово Преосвештенство.

Призивали смо Божју благодат и милост, обукли у непролазну свјетлост овај свети храм, у коме ће се, додао је Владика, до скончанија свијета и вијека, приносити свете службе Божје Господу Богу живоме, за здравље и спасење душа.

„Сабрао се народ око градње овог светог храма и он је, већ, до сада испунио значајну улогу, јер се народ објединио. Градећи храм, градили су сами себе, своју вјеру, слогу и свако добро. Градња овог храма текла је лијепо и хармонично, није се градио пребрзо, нити је окаснио, него таман онолико колико нам је требало да схватимо шта нам значи храм“, навео је Епископ Јоаникије.

Казао је да се светом дану освештања цркве радују и преци на небесима.

„Ово мјесто није имало храм на овој локацији; имало је на брду у близини, гдје су нађени темељи једног храма, али, сигурно, да су ваши преци, чувајући своју вјеру, имали храм у свом срцу. Нама, данас, овако раслабљеним потребна је црква у нашем мјесту да бисмо се редовно у њој окупљали, да би нас она снажила, кријепила, обједињавала“, бесједио је Преосвећени Епископ, позивајући вјерни народ да се, у новоосвештаном храму, често сабирају на молитву како би ова светиња унијела велику промјену на боље у њихове животе.

„Онај који има праву вјеру и прилику да често иде на свете службе, ваистину, живи новим, квалитетнијим животом. Нека буде свима на радост, на здравље и на спасење. Нашем о. Синиши нека буде на укрепљење духовно примање унапређења, права ношења напрсног крста. Заиста, је то заслужио, а увјерени смо да ће он и убудуће ревновати и трудити се, као и досад, и више него досад“, закључио је Епископ Јоаникије, захваливши свима који су градили храм и који ће и даље бринути о њему, да их Господ дарује изобиљем духовног, небеског и земаљског добра.

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије одликовао је појединце и фирме који су помогли да црква Светих Козме и Дамјана заблиста у свој својој љепоти.

Највишим одликовањем наше Епархије, орденом „Светог великомученика Георгија“ Владика је одликовао Сашу Богавца из Биоча.
Архијерејском граматом одликовани су чланови Одбора за изградњу храма: Арсо Стијовић, Саша Богавац, о. Синиша Јанковић, Миле Кораћ, Ненад Вуковић, Жељко Шћекић, Сава Милошевић, Драган Дробњак, Радован Божовић, Данко Божовић, Радисав Бјелић, Владо Стијовић, Ђорђе Цимбаљевић, потом братство Стијовић, братство Дробњак, Миле Кораћ, Милоје Кораћ, Жељко Шћекић, Драган Шћекић, Богдан Богавац, Миодраг Кораћ, Жељко Ђаловић, Милан Перишић, пок. Василије Лабудовић и пок. Владислав Божовић.