Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велики четвртак, 13. априла 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Молитвеном сабрању присуствовао је, у великом броју, вјерни народ беранског краја, који је, припремајући се постом, молитвом и исповјешћу, приступио Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.

Сабранима под сводовима древне немањићке задужбине, Ђурђевим Ступовима, архипастирском бесједом обратио се Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.
Владика је казао да је Велики четвртак дан када је Господ Исус Христос обавио Тајну вечеру са својим светим ученицима и апостолима и на том догађају темељи се Црква Божја.

Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

„Господ је дошао у овај свијет, овплотио се, постао човјек као један од нас, али ништа није изгубио од свог Божанства, нити се Његово божанство, кад је ради нас људи из љубави, од Пресвете Дјеве Богородице примио људску природу, људско тијело,Његово божанство се није уклонило, нити умањило. Можемо рећи да је Господ нама снисходио и ту се говори о искупитељном снисхођењу Божјем према нама људима“, рекао је Његово Преосвештенство.

Према ријечима Владике Јоаникија, Господ је, иако Син Божји, снисходио дотле нама људима да је примио наше гријехе као кад би неко, љубећи свог пријатеља рекао да је умјесто њега зло учинио. Али, истакао је Преосвећени Епископ, љубав може да прими гријехе других, а нарочито ако је то Онај Који је сама Љубав.
„Бог наш и Спаситељ Који је сишао са Неба, Који је један од Свете Тројице, друго лице Свете Тројице, Син Божји постао је син човјечији. То је тајна Божје љубави.Тајна наше вјере је, заправо,тајна неизрециве љубави Божје и зато је наша вјера вјера љубави, а тамо гдје је љубав тамо је и жртва“.

Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

„Она жртва око које се сабирамо је жртва богочовјека Христа Спаситеља нашег. Око ње се сабирамо и она данас долази до свог великог, можда највећег, изражаја, јер нам је Господ даровао самог себе. Да би се сјединио са нама Он је нама даровао Њега самог као храну и пиће. Велика, неизрецива тајна, надумна, необјашњива, тајна љубави Божје и не може се до краја објаснити. Не могу људи да изразе ни земаљску љубав до краја, а камоли да изразимо Божју љубав. Можемо само да је осјетимо, доживимо по мјери нашег очишћења, по мјери наше вјере, по мјери наше љубави“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки.

На Велики четвртак се служи Литургија Светог Василија Великог, тога дана Господ је установио Свету Тајну причешћа, на шта је у својој бесједи указао Владика Јоаникије.

Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

„Ово је дан када се освећујемо Светим Тајнама Христовим, али ово није једини дан у години када се причешћујемо, него на свакој Литургији свештеник излази са путиром и позива народ да се храни Небеским хљебом по заповијести Божјој. Господ је самог себе нама дао као Небески хљеб, као храну, али храну за живот вјечни, не за овај пропадљиви живот. Увијек смо позвани да се причестимо, а да ли смо спремни то зависи само од нас“.

Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

„Ако смо под неким тешким гријехом, ако је наша савјест нечим оптерећена, онда прво треба савјест да се лијечи, да се човјек исповиједи, да се измири са собом, са ближњима и са Богом, па тек онда да приступа Светој чаши. То је заповијеђено самим Господом и Његовим Светим апостолима и тако треба да чинимо. Они који посте и Богу се моле на тај начин напредују, тако се душа људска расцвјета, тако задобија врлину када пости, када се Богу моли, када се чува од гријеха и чини добро другима. Тако се пројави она истинска љепота коју је Бог у нас заложио, дарови Божји превелики, премноги, неизбројни. То је оно што нам нуди наша света вјера, а све то се укрепљује и оснажује Светим Тајнама Христовим“, закључио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.