Саборно крштење на Цвијети у Ђурђевим Ступовима

На празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвијети, у недјељу 9. априла 2017, у манастиру Ђурђеви Ступови обављено је саборно крштење.

Саборно крштење на Цвијети у Ђурђевим Ступовима

Свету Тајну крштења, која се, по традицији, организује у данима Васкршњег поста, у катедралном манастиру наше Епархије, примило је 19 новокрштених.
Крштење је обавило свештенство беранског намјесништва у чије име је новокрштенима честитао протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански.

Саборно крштење на Цвијети у Ђурђевим Ступовима

„Нека вам је срећан и благословен, новокрштена браћо у Христу, данашњи дан вашег уласка у свету вјеру православну. Данас је велики празник Цвијети, када је Господ наш Исус Христос у својој слави ушао у град Јерусалим. Тада су Му сви клицали „Осана на висинама! Благословен који долази у име Господње“. Има доста симболике у вашем крштењу“.

Саборно крштење на Цвијети у Ђурђевим Ступовима

„Ова велика светиња Ђурђеви Ступови, Свети великомученик и побједоносац Георгије да вам увијек буде на помоћи, да вас штити уз оног анђела чувара кога сте данас добили“, рекао је о. Драган, додајућу да чином крштења човјек добија обавезу да вјеру не исповиједа само на ријечима, преузима обавезу према Цркви, према вјери.

Саборно крштење на Цвијети у Ђурђевим Ступовима

По његовим ријечима, нарочито кумови имају обавезу да новокрштене духовно васпитавају.

Саборно крштење на Цвијети у Ђурђевим Ступовима

„Они треба да бдију над душама вашим да ли редовно присуствујете богослужењима, да ли постите, причешћујете се, славите славу, да ли вам је кућа освештана, једном ријечју, да ваше крштење буде заокружено, а не остане само на ријечима, без дјела. Трудите се, дани су Великог и Часног поста, пред нама је Велика седмица када ћемо имати прилике да учествујемо у страдању Христовом и радост, ако Бог да, да дочекамо Његово славно Васкрсење“, поручио је протојереј-ставрофор Драган Ристић.