Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

На дан када се наша Света Црква молитвено слави васкрсење Лазарево из мртвих, на Лазареву суботу – Врбица, 23. априла 2016, вечерње богослужење служено је у Саборном храму Светог Василије Острошког у Никшићу.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

Вечерњу службу, уочи празника уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвијети, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са бројним свештеницима архијерејског намјесништва никшићког и монаштвом Епархије.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

Служби је присуствовао велики број вјерног народа Никшића, а нарочито је пуно било дјеце.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

Након завршене службе Преосвећени Епископ је са свештенством благосиљао врбицу и предводио празничну Литију, која је опходила никшићку Саборну цркву.
По повратку у храм Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, ријечима архипастирске бесједе, честитао је сабранима велики и дивни празник Цвијети.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

"Ово је празник који нас уводи у Велику недјељу, у велике догађаје спасења нашег које је извршио Богочовјек и Спаситељ Господ Исус Христос. Велики и чудесни догађај се догодио у Јерусалиму. Господ је ушао у Јерусалим јашући на магарету, ушао је скромно, споља гледано, али је ушао и као Побједитељ смрти. Претходно је васкрсао свог љубљеног пријатеља Лазара из гроба, који се био упокојио и четири дана лежао у гробу. Он Који је Извор живота хтио је да утјеши Лазареву родбину, његове сестре и пријатеље, и васкрсао Светог и праведног Лазара, али је тиме, још једном, утврдио своје ученике и посвједочио да Он има власт над смрћу“.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

"Он Који је само једном ријечју и позивом: Лазаре устани, вратио мртвацу живот, вратио га његовој породици и његовој родбини, Он Који је тиме показао силу свог Божанства, Он је тај исти, који је ушао у Јерусалим као обични човјек, не као цар, не као владар, не као господар, не као генерал, који се враћа из боја улазећи свечано, јашући на бијелом коњу, окићеном уз велику помпу,Господ је ушао скромно.Анђели небески су Га пратили, силе небеске су се радовале и прослављале Побједитеља смрти, а народ у Јерусалиму, они који су били чистог срца, међу њима, понајприје, дјеца осјетили су радост коју доноси Господ, ону радост коју ће Господ излити на цио свијет као побједитељ смрти и као давалац новог живота“, казао је Његово Преосвештенство.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

Владика је додао да јетада из уста скоро свих окупљених, а нарочито из уста и срдаца дјеце, једнодушно и спонтано, Богу принешена благодарност чудесном пјесмом Давидовом "Осана на висини, благословен који долази у име Господње“. Био је то чудесан, свечан догађај, за памћење, за помињање, догађај који је најављивао почетак великих дјела Божјих.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

"Полако, Господ завршава дјело спасења рода људског. Он је дошао у Јерусалим да прими све оно што му овај свијет нуди, и добро које свијет има, али и зло којим ће Га обасути и Он то прима, не принудно, него добровољно. Прима све на себе и људску и демонску злобу, пакост, клевету, мржњу, све то носи као јагње Божје. На крају, прима највеће понижење, неправедно суђење, понижавање, шамаре, пљување и крсну смрт ради нас и ради нашег спасења, да би гријехе људске изнио на Крст, да би их спрао својом живоносном крвљу, да би нама изнио опроштај наших грехова, али и да би нам дао обновљење живота, обновљење природе и, нарочито, обновљење нашег заједништва у Христу Васкрслом. Послије страдања, послије крста дошло је Његово прослављење, васкрсење и нови живот“.

Свечано вечерње на празник Врбицу служено у Никшићу

"Нека буде срећан празник, нека су срећни свети, велики дани Велике недјеље. Долазите у храм Божји да примите Божју благодат, Божју милост, да отворите своју душу Божјој свјетлости, која све нека вас обасја, обрадује, препороди и данам врати нову радост, нови живот,ново заједништво“, поручио је, у својој бесједи, Преосвећени Епископ Јоаникије.