Епископ Јоаникије на Велики петак служио у Ђурђевим Ступовима Вечерње са изношењем плаштанице

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велики петак у манастиру Ђурђеви Ступови Вечерње са изношењем плаштанице.

Владици је саслуживало бројно свештенство и монаштво Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа.

Преосвећени Епископ се на крају службе обратио архипастирским словом, рекавши да је Господ Исус Христос од овог свијета примио клицање и прослављање, али и мржњу, пакост и завјере. Сва та злоба људска и демонска,кулминирала је на Велики петак када је безумни човјек, безумни род људски показао толику мржњу да је устао на свог Господа и Спаситеља.

"Нажалост, многи људи су били изманипулисани, јер масама се манипулише и то се не догађа само данас, мада су средства за манипулисање масама, за ширење обмане и сваковрсних заблуда, данас умножена и усавршена, али, и тада је било начина да се прошири фама у народу. У једном моменту је изгледало као да народ нема никаквих других проблема него само један – Његово присуство, које изобличава таму и лаж, изобличава људске савјести, лицемјерство, грабежљивост, а та грабежљивост и помраченост уселила се у Јуду, сама сотона се уселила у њега са анђелима његовим палим. Тај мрак се проширио и на многе друге и то не само у оно вријеме, него кроз многа времена. Многа времена личе на Јудина времена, времена издаје, времена пада, времена помрачености. Имамо тога и данас, драга браћо и сестре“, казао је Владика Јоаникије.

Он је додао да је у ове свете дане важно да се хришћани потруде да принесу Богу благодарност преко ових светих служби. На данашњој служби стајали смо под Крстом Христовим и то стајање под Крстом Христовим за нас је љековито.

"Својим духовним очима гледали смо Христово страдање, гледали смо како Му се суди пред Пилатом, како Он прима мржњу, пакост, завист, пљување, шамаре и свако друго понижавање прима на себе добровољно, али тиме Он исцјељује наше савјести, дарује нам опроштај наших грехова, просвјетљује наше мисли и наше душе, сједињује нас са Богом својим Крстом и сједињује нас једне са другима“.

"Догађај распећа Христовог и Његове смрти потреса Небо и земљу, анђеле и људе, и све душе које у себи имају вјере и честитости, сабирају се данас око Крста Христовог и око Његовог гроба у покајању, у смирењу, у исповједању својих грехова и тако се сви чистимо, јер приступамо Богу живом, приступамо Његовом живоносном гробу, а то је гроб, не само Христове смрти, него и васкрсења."

"Гледајући својим духовним очима на Христову смрт ми се духовно обнављамо и у нама се зачиње нада васкрсења, не само оног васкрсења које се догодило, него оног васкрсења које ће доћи, свеопштег васкрсења, јер, ко вјерује у Христа он има живот вјечни“,казао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, закључујући:

"Он је васкрсење и живот, Њега прослављамо, славимо Његово оваплоћење, клањамо се Његовим страдањима и Његовој животворној смрти, Његовом живоносном гробу, али се и надамо слави, удјелу и заједништву у Његовом васкрсењу, јер Његово васкрсење није само Његово, него је учесницима, судионицима свог Васкрсења учинио све оне који у Њега вјерују“.