Ако их заборавимо нека нас Господ заборави

На Лазареву суботу, 23. априла 2016, у спомен-цркви Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља у Долима у Пиви служена је Света Литургија и помен свим Пивљанима страдалим у току Другог свјетског рата.

Како нас информише проф. Миле Цицмил, Пивљани се, већ пуну деценију молитвено сабирају у данима Великог и Часног поста, сјећајући се својих страдалих, а њих је преко двије хиљаде.

Страдали су на бранику отаџбине, Краљевине Југославије у априлу 1941.године и током рата од братског неума, подјељени у два покрета, а нарочито у јуну 1943.године од злочинаца њемачко-талијанских фашиста и усташа-муслимана из Херцеговине.

Ако их заборавимо нека нас Господ заборави

"Само у Долима, на овом невином крвљу освештаном мјесту, за непун сат,убијено је петсто двадесет и двоје мјештана од којих сто деветоро дјеце, међу којима је и најмлађи мученик пивски, дијете убијено у трену рођења,заједно са мајком Митром, оцем Малишом, сестром... На другим стратиштима у Пиви заклано је, стријељано, живо спаљено, бацано низ греде у провалије преко хиљаду и три стотине, именом и презименом знаних људи, жена и дјеце, очева, мајки, синова, кћери, браће, сестара мученичке Пиве“, наглашава Цицмил.

Након обављеног помена бесједом се обратио јеромонах Јефтимије Шкулетић, игуман манастира Пива, говорећи о Лазаревој суботикада је Син Господњи Исус Христосмолитвом Оцу васкрсао из гроба умрлог Лазара. Христово човјекољубље није мање од љубави сестара за умрлим братом Лазаром, која је преточена у донебесну жалост и би по вјери њиховој, те устаде Христос Син Бога живога сахрањеног им брата, уливајући наду на Васкрсење свих у Господу уснулих праотаца наших.

За све сабране у Долима уприличено је послужење у гостопримници манастира Пива, који је посвећен Успенију Пресвете Богородице.

Истим поводом сјећења и молитвеног помена душа страдалих, Пивљани се сабирају у Долима 7.јуна, као и у Стабнима на Тројчиндану храму посвећеном Уласку Исуса Христа у Јерусалим, напомиње Цицмил, иначе аутор књиге "Крв Пиве“, која представља важно историјско свједочење о страдању Пиве у Другом свјетском рату.