Света Тајна Јелеосвећења служена у манастиру Ђурђеви Ступови

На Велику сриједу, 27. априла 2016, у манастиру Ђурђеви Ступови служена је за сабрани вјерни народ Света Тајна Јелеосвећења.

Свету Тајну Јелеосвећења служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и монаштва Епархије.

Света Тајна Јелеосвећења служена у манастиру Ђурђеви Ступови

Архипастирском бесједом вјерном народу обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о Светој Тајни Јелеосвећења за коју је уобичајено да се, за здравље душа и тијела наших, врши на Велику сриједу, а у спомен помазања које је извршено над Господом нашим Исусом Христом прије Његовог страдања.
Тада је она жена, подсјетио је Владика, привучена силом Божјом и покајањем Господу, излила скупоцјено миро на главу Његову, а поједини су негодовали, међу њима злочестиви Јуда у кога се била увукла пакост, помрачење и завист што се тако скупоцјено миро троши.

Света Тајна Јелеосвећења служена у манастиру Ђурђеви Ступови

"Данас смо се, у спомен тог догађаја, укријепили овом Светом Тајном да бисмо се у данима који долазе поклонили великим дјелима Божјим, Његовом крсту, Његовим страдањима, Његовој животворној смрти и погребу Његовом, али и да бисмо у радости и саборности, у заједништву и у љубави дочекали Васкрсење Христово као Црква Божја, да се заједно са анђелима небеским, са светитељима Божјим порадујемо и ми овдје на земљи Васкрсењу Његовом које очекујемо“.

Света Тајна Јелеосвећења служена у манастиру Ђурђеви Ступови

"Укријепили смо наше душевне и тјелесне силе овом Светом Тајном која се даје само крштенима за здравље душе и тијела. Помолили смо се за многе болеснике, јер данас људи страдају од тешких, неизлечивих болести. Колико год је медицина данас напредовала љекари се срећу са много неизлечивих болести, оболијевају,нажалост, и млади људи и прије времена умиру. Таква су искушења дошла, а ова Света Тајна многима је дала и вратила здравље“, казао је Његово Преосвештенство.

Владика је додао да је најважније душевно здравље, а када човјек има јаку вјеру он може да трпи тешке болести и тјелесна страдања.

Света Тајна Јелеосвећења служена у манастиру Ђурђеви Ступови

"Господ указује да није најважније тјелесно здравље, већ је најважније душевно здравље, а душевно здравље долази, прије свега, од вјере праве, истине. Права, истинита вјера код човјека је право, истинито душевно здравље и то треба да јача. Човјек који има јаку вјеру, врло често, је способан да трпи и тешке болести, а поједини који су снажни у вјери, трпећи разне болести и страдања свог тијела, стичу дарове да својим молитвама укрепљују друге и оснажују.Такав је био чувени старац Порфирије којиод Бога никада себи није тражио тјелесно здравље, него је од Богасамо тражио силу духовну да може да носи тешке болести, молећи се за ближње, за оне који болују и страдају, па је многе исцјељивао својим молитвама“.

Света Тајна Јелеосвећења служена у манастиру Ђурђеви Ступови

"Сви смо позвани и сви треба да долазимо у цркву, драга браћо и сестре, и здрави и болесни, а сви смо, заправо, помало болесни, јер је здравље толико релативно у овом свијету, човјек је толико осјетљив и подложан, а његово здравље рушевно да треба благодарити Богу увијек, докле човјек може да се потруди за своје спасење и за спасење својих ближњих. Да се трудимо, докле смо здрави, да чинимо добро ближњима својим, да утјешимо оне којима треба утјеха, да посјетимо болеснике, да помогнемо сиромахе и оне којима треба наша помоћ и наша љубав, а када нама треба, такође, да будемо спремни да примимо љубав од ближњих и да нас тако све заједно Господ посјети својом милошћу и својом благодаћу“, поручио је у својој бесједи Преосвећени владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Послије молитве Господу, сабрани народ помазиван је освештаним уљемради оздрављења душевног и тјелесног.