Епископ Јоаникије служио у Ђурђевим Ступовима Јутрење Великог петка

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио јена Велики четвртак увече, са свештенством и свештеномонаштвом Епархије, у манастиру Ђурђеви Ступови Јутрење Великог петка са читањем дванаест страсних Јеванђеља о страдању Господа нашег Исуса Христа.

Јутрење Великог петка у Ђурђевим Ступовима

У овом молитвеном сабрању учествовао је велики број вјерника, који су се, у сусрет највећег хришћанског празника Васкрсења Господа Исуса Христа, укријепили јеванђељским свједочењем о страдањима и великој жртви Господа и Спаса нашег Исуса Христа, које је поднио ради нашег спасења.

Ријечима поуке, љубави и утјехе њима се обратио Преосвећени Епископ Г. Јоаникије:

Јутрење Великог петка у Ђурђевим Ступовима

"Слушајући света Јеванђеља о страдању Христовом, пратећи ову свету службу, молећи се Богу ми, на такав начин, учествујемо у великој спасоносној драми, сараспињемо се Господу Спаситељу нашем, очишћујемо, благодаћу и милошћу Божјом, своје душе, отварајући своје срце и свој ум да га обасја Божја благодат и Божја милост“.

Јутрење Великог петка у Ђурђевим Ступовима

"Свети апостол Павле каже да хришћани, идући за Господом, носећи свој крст, сараспињући се са Њим, са Њим се сједињују и припремају да би, на најдостојнији начин, учествовали у Његовом васкрсењу. Као што бивамо саучесници страдања, понижења Христовог, Крста Његовог и смрти Његове, тако ће нас Он удостојити и радости Свог Васкрсења. Иако све то има много туге, бола у овим светим тренуцима, та туга је прожета надом, ту тугу прожима и радост, радост очишћења и просвјетљења, а врхунац нашег подвига усхођења са Господом крсним путем, крсним страдањем биће она вјечна и непролазна слава Христовог васкрсења, које нас Господ удостојава“.

Јутрење Великог петка у Ђурђевим Ступовима

"Зато су ове свете службе важне и не треба их пропуштати. И ова вечерашња и она сјутрашња, почевши од Царских часова, па Изношења плаштанице и сахране Христове, све ове свете службе су јединствене и драгоцјене за наше спасење. Кроз њих просвјетљујемо, јачамо вјеру, имамо прилику да се духовно обогатимо. Најљепше је, најдрагоцјеније и треба сматрати за велику повластицу учешће усветим саборним службама током ових светих и великих дана. Нека буде благословено и спасоносно, да нас Господ Својом милошћу, благодаћу, Својим Крстом и Васкрсењем упути на прави пут Божји, пут спасења, пут Његове вјечне и непролазнеславе“, бесједио је Његово Преосвештенство владика будимљанско-никшићки.