Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Поводом празника Васкрсења Господа Исуса Христа, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије уприличио је на Васкршњи понедјељак у манастиру Ђурђеви Ступови, свечани васкршњи пријем.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Традиционални васкршњи пријем у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђевим Ступовима одржан је другог дана Васкрса, у понедјељак 21. априла 2014. године у вечерњим часовима.

Свечаности се одазвао велики број званица, између осталих, предсједник општине Беране г. Драгослав Шћекић, предсједник Скупштине општине Беране г. Горан Киковић, секретар беранске општине г.-ђица Јасмина Ђукић са другим општинским функционерима, те предсједници Црквених општина Беране и Бијело Поље г. Влајко Ћулафић и г. Ранко Дамјановић, предсједници и чланови Црквених одбора за изградњу и обнову храмова сјеверног дијела наше Епархије, бројно свештенство, свештеномонаштво и друге личности из привредног и културног живота Берана, Бијелог Поља, Андријевице, Плава, Мојковца, Рожаја.

Епископ Јоаникије је гостима честитао празник Васкрсења Христовог, пожеливши да их Господ благослови и да васкршња радост уђе у све домове. Нека нас та радост, поручио је Владика, све просвијетли, обједини, измири са Богом, са нашом савјешћу и једне са другима, да бисмо се у том заједништву и тој снази, трудили да чинимо што више добра за нас лично, за наше спасење и спасење својих ближњих.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"Васкрсење Христово, драга браћо и сестре, сабрало је сву православну васељену и цио васиони свијет, пошто ове године сви хришћани, у исти дан, славе Васкрсење Христово. То је знак васељенске и космичке радости, коју доноси овај велики празник у коме учествујемо, у овим светим, благим и благословеним данима, данима прожетим свјетлошћу непролазном, радошћу вјечном која испуњава наша срца, обнавља наша бића, обликује нас и саображава самом Господу Христу, обликује нас по Његовом лику и подобију“.

"Васкрсење Христово упечаћује се у цио наш живот онако, као што то велики учитељ православне вјере Свети Сава, а послије њега и Његош, говоре да Васкрсења не бива без смрти. Кад наилазе дани понижења, туге, жалости и мука храбримо се, оснажујемо и обнављамо, увијек, надом Васкрсења Христовог, које често доживљавамо и у нашем личном животу. Надамо се, да ће и ова искушења кроз која пролази наш народ, кроз која пролазе православни народи, као што видимо од Сирије до Украјине, имати за свој резултат велику духовну обнову. И наш народ је у својој историји, па и у ове наше дане, искусио доста понижења и доста страдања. Надам се да ће и то, по промислу Божјем, да се окрене на радост, јер је наша вјера свијетла, увијек даје наду“, казао је Његово Преосвештенство.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Он је присутнима заблагодарио што су се одазвали позиву да присуствују традиционалном Васкршњем пријему у манастиру Ђурђеви Ступови, јер се и на тај начин, према Владикиним ријечима, продужава радост највећег хришћанског празника.

Васкршњи пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"Нашој вјери је извор свијетло Васкрсење Христово и доживљај вјечне и нестворене свјетлости Божје, која се на нас излива на свакој светој служби када се саберемо. И оваква окупљања, кад су у име Божје, а ми смо се вечерас овдје скупили у име овог празника, у име Христа Господа Васкрслог, такође носе и доносе посебну радост. Зато нам је веома драго што смо, на овакав начин, продужили васкршњу радост. Веома сам захвалан што сте се одазвали нашем позиву, а ово је већ традиционални наш окуп овдје, у древној немањићкој светињи Ђурђевим Ступовима, на други дан Васкрса“.

"Надам се да долазе бољи дани и за Беране. Увијек се надамо. Градимо свети храм Светог Симеона Мироточивог Светог Стефана Немање, величанствени храм у Беранама; градимо га са надом да ће цијело Беране и сјевер Црне Горе да се обнови, да сјевер Црне Горе не буде симбол назадовања у нашој држави, него, ако Бог да, за напредак. За то се сви боримо и надамо се да ћемо добру сарадњу са нашом општином, а ми смо ту сарадњу давно успоставили и, хвала Богу, одржавамо је, убудуће унапредити, да ћемо заједничким трудом, свак у оквиру својих надлежности и одговорности, учинити што је најбоље и што народ очекује од нас овдје у Беранама“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије, додајући да је брига о народу, потомству и овом граду оно што треба све да нас обједињује, без обзира на разлике у ставовима и мишљењима.

"Ми сабирамо народ колико је то у нашој могућности, дајемо му прилику да се упозна са својом вјером, традицијом, са ријечју Божјом, са Јеванђељем, да се духовно оснажи и нахрани, јер сматрамо да је важно да сви знамо за ону ријеч Божју: „Не живи човјек само о хљебу, него о свакој ријечи која излази из уста Божјих“, а то је ријеч истине, ријеч Светог Јеванђеља, ријеч наше свете вјере, наше свете Цркве. То је, управо, ријеч о Васкрсењу Христовом, јер све што је казано у Светом Јеванђељу, што је Господ говорио и чинио, потврдио је и усавршио и свакој тој ријечи дао силу Својим васкрсењем из мртвих и Својом побједом над смрћу“, закључио је своје обраћање Његово Преосвештенство Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.