Страсна седмица и васкрсно славље у Никшићу

Недјеља великих и спасоносних страдања Христових прослављена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу богослужењима, која су, у присуству великог броја вјерног народа, од Велике сриједе до празника Васкрсења Христовог, служили свештенослужитељи намјесништва никшићког и свештеномонаси Епархије будимљанско-никшићке.

Страсна седмица и васкрсно славље у Никшићу

Свету тајну Јелеосвећења на Велику сриједу служио је, да подсјетимо Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Преосвећени Епископ је са свештенством и свештеномонаштвом Епархије, на Велики четвртак служио Свету Литургију. Истог дана, у вечерњим часовима, у никшићкој Саборној цркви служено је јутрење Великог петка са читањем дванаест Јеванђеља Христових страдања.

Страсна седмица и васкрсно славље у Никшићу

Свештенство Саборног храма и свештеномонаштво Епархије, уз молитвено учешће великог броја вјерног народа, служили су на Велики петак Вечерњу службу са изношењем плаштанице. У наставку је служено Јутрење Велике суботе са Статијама и Литија у којој је ношена Плаштаница око Храма. Бројни вјерници, сабрани у овим службама Великог петка, приступили су цјеливању Плаштанице.

Страсна седмица и васкрсно славље у Никшићу

Прослављање Васкрсења Господа нашег Исуса Христа у Никшићу почело је поноћним служењем Васкрсења, јутрењем и светим Литургијама у свим храмовима и манастирима који се налазе на подручју Црквене општине Никшић.

Страсна седмица и васкрсно славље у Никшићу

Посебно свечано и торжествено било је на Велику суботу у никшићкој Саборној цркви Светог Василија Острошког, гдје је први пут служена поноћна Васкршња Литургија, којој је претходило Васкршње Јутрење. Литургију су служили свештеници: Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, Здравко Ђуровић и Данило Зиројевић. У евхаристијском сабрању учествовали су бројни вјерници, који су се, у радости највећег празника наше Свете Цркве Православне, причестили Светим тајнама Христовим.

Страсна седмица и васкрсно славље у Никшићу

Прочитана је Васкршња посланица Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја.
На празник Васкрсење Господа Исуса Христа у никшићком Храму у 8 часова служена је друга света Васкршња Литургија. Литургију су служили протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, архимандрит Никифор Миловић, секратар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке и јереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборне цркве. Литургији, на највећи и најрадоснији хришћански празник, присуствовало је мноштво вјерног народа, који су приступили Светим тајнама Тијела и Крви Христове.

Свештенослужитељи су вјерницима честитали Васкрс, дијеливши свима васкршња јаја.