Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велику сриједу службу Јелеосвећења у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

Саслуживало је свештенство архијерејског намсјеништва никшићког и монаштво наше Епархије, уз молитвено учешће великог броја вјерног народа.

У бесједи након Јелеосвећења Преосвећени Епископ је пожелио да Господ преко ове свете тајне, свима дарује здравља душевног и тјелесног и снаге да носимо тешкоће у овом животу.

Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

"Ову Свету тајну вршимо пред крај Великог, Часног поста, пред Васкрсење Христово, у данима када се припремамо да се поклонимо страдањима Христовим, Крсту Господњем, животворној смрти Његовој и гробу Његовом, када очекујемо преславно и тридневно Његово васкрсење из мртвих и Његову побједу над смрћу. Сјећамо се великих и славних догађаја, када је жена грешница излила драгоцјено миро, уље мирисно на главу Христову, уочи страдања, па су се поједини питали, нарочито, онај несрећни Јуда зашто се то скупоцјено миро тако излива, зар не би било боље да се оно прода, а ти новци дају сиромасима“.

Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

"А Господ, прозирући у његово срце, каже: Оставите жену, јер она то учини за дан мог погреба; јер је био обичај код Јевреја у давнини, а задржан је у неком облику и до дана данашњег, да се покојници када се припремају за погреб, помазују уљем у знак наде на свеопште васкрсење; уље је знак нетрулежности. Тиме је ова жена симболички указала на смрт Господњу, спасоносну и животворну преко које нам дође ослобођење од смрти. Јелеосвећење које вршимо даје се ради здравља душа и тијела и ради опроштаја наших грехова. У молитвама које читамо, наравно уз пост и молитву, посебно се истиче искрено покајање да бисмо добили исцјељење“, рекао је Његово Преосвештенство.

Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

Налазећи се у сред Велике недјеље потребно је, према Владикиним ријечима, да се наоружамо вјером, надом и другим другим врлинама да бисмо ходећи у цркву, молећи се Богу, постећи постове, примили што више Божје милости, Божје благодати коју Господ даје изобилно.

"Ово Јелеосвећење, драга браћо и сестре, даје се и због тога што се припремамо да састрадавамо са Господом нашим Који је дошао у овај свијет и принио самог Себе на жртву живу, спасоносну, благоухану Господу, примио смрт за нас ради опроштаја наших грехова, да би нам тиме даровао нови живот, да бисмо састрадавали са Њим и да бисмо имали снаге. Ово Јелеосвећење укрепљује наше душе и наша тијела да бисмо у ове свете, велике дане узели свој крст снажно и одлучно и ишли за Господом“.

Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

"Читали смо седам Јеванђеља, а читањем тих Јеванђеља вечерас и сјутра, исповједамо да је Господ са нама, јер Господ преко Своје благе вијести и Својом благодаћу увијек је присутан са нама, а нарочито се то осјећа и доживљава у току ове Велике недјеље. Не треба пропустити ове дане, јер су пуни Божје милости, Божјег састрадавања нама, зато треба да буду испуњени и нашег састрадавања са Господом да бисмо били у што приснијој и што ближој заједници са Њим, да би се душе наше и срца наша укријепили Његовом благодаћу, да бисмо се, оснажени и укријепљени вјером, клањали Његовом васкрсењу, пуноћи вјере православне у сили Духа Светог и у великој радости духовној дочекали васкрсење Христово“.

Епископ Јоаникије служио Јелеосвећење у никшићкој Саборној цркви

"Нека Господ свима дарује здравља, прије свега душевног, па онда и тјелесног, да нам дарује снаге да носимо тешкоће у овом животу, па и болести кад дођу да не посустанемо, не поклекнемо, да се не поколебамо, него да се још више оснажимо духовно. И болести, ако их хришћански подносимо, доносе очишћење, бивају на спасење, као што су и страдања Христова допринјела Његовој слави, преко страдања Господ нам даде спасење, преко Своје смрти даде нам ослобођење од смрти и радост новог живота“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.